Szerző: Dobos-Kufcsák Judit | Lektor: Dr. Bíró György, Dr. Ipolyi-Topál Gitta

Az elhízás és a férfi meddőség összefüggései

Tudtad, hogy a túlsúlyos férfiaknak gondjuk lehet a nemzőképességgel? A reprodukciós képességet jelentősen befolyásolja a tápláltsági állapotunk, a súlyfelesleg pedig feltehetőleg a férfi meddőség egyik lehetséges oka.

Az utóbbi évek kutatásai nyomán egyre többet tudunk meg a túlsúlyos férfiak körében megfigyelhető termékenységi problémák hátteréről. A testsúly növekedése összefüggést mutat a tesztoszteronszint csökkenésével, a sperma mennyiségének és minőségének romlásával és a nemzőképesség csökkenésével.

A zsírszövet, mint hormontermelő szerv hatása

A zsírszövetre sokkal inkább egy aktív hormontermelő szervként, mintsem csak kellemetlen „párnácskákra” kell gondolnunk. A fehér zsírszövet által termelt hormonok és úgynevezett citokinek a szervezet számos pontjára eljutnak, és többek között a nemi hormonális folyamatokat is befolyásolják.

shutterstock.com

A nemi hormonok termelődését az úgynevezett reprodukciós tengely, azaz a hipotalamusz, az agyalapi mirigy és a nemi szervek közötti hormonális összeköttetés szabályozza. Ennek a rendszernek bármely pontján létrejövő zavar problémákat okozhat a termékenységet illetően. A zsírszövet által termelt hormonok (kiemelten az éhségérzet szabályozásában részt vevő leptin) és az említett citokinek összetett folyamatokon keresztül módosítják a reprodukciós tengely működését, és összefüggésbe hozhatók az elhízott férfiak nagy részénél megfigyelhető jelentősen csökkent tesztoszteron- és megnövekedett ösztrogénszinttel, végső soron pedig a spermiumok termelődésének elégtelenségével.

A túlsúly hatása a spermiumokra

A férfiak nemzőképességét meghatározza a spermiumok felépítése, koncentrációja és mozgékonysága. A mai napig számos kutatás foglalkozik a túlsúlynak a spermiumokra való hatásával, azonban az eredmények gyakran ellentmondásosak.

- A vizsgálatok jó része azt találta, hogy az elhízott férfiak körében sokkal gyakoribb a spermiumok mennyiségének csökkenése.

- Úgy tűnik továbbá, hogy a spermiumok minőségi mutatói is összegfüggést mutatnak a testtömeg alakulásával.

Ma még mindezekkel együtt is keveset tudunk az elhízás és a spermiumok minősége közötti összefüggésről. Azonban feltételezhetően különösen akkor, ha egyéb hajlamosító tényezők is jelen vannak, a túlsúly károsan hathat a spermiumokra.

Fogyás, mint a férfi meddőség ellenszere?

Felmerülhet bennünk a kérdés: vajon visszafordítható-e ez a folyamat a többlet testtömeg leadásával? A választ a kutatók is szorgosan keresik, és máig igen biztató eredményeket mutatnak a vizsgálatok. A testsúly csökkenése magával hozhatja a férfi nemi hormonok szintjének növekedését és a spermiumok mennyiségi és minőségi javulását is.

A fogyás nemcsak a hormonháztartás és az anyagcsere zavarát képes rendezni, de sejtszinten is kedvező hatást fejthet ki a szabad gyökök által okozott gyulladásos folyamatok, és ezek káros hatásainak mérséklésével. Ha pedig a fogyás egy szélesebb körű életmódváltás (pl.: dohányzás elhagyása, jobb alvásminőség, stb.) részeként következik be, akkor még kedvezőbb eredményekre számíthatunk.

Összegzésül

A túlsúly és elhízás csökkentheti a férfiak reprodukciós képességeit, egyrészt a férfi nemi hormonok termelődését és működését szabályozó egyensúlyi rendszer felborulásával, másrészt a spermiumok mennyiségi illetve minőségi mutatóinak romlásával.

Mivel ezek a folyamatok az életmódbeli tényezők megváltoztatásával jellemzően jól kezelhetők, érdemes határozott lépéseket tenni az esetleges súlyfelesleg leadása érdekében. A kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres mozgás segíthet az egészséges testtömeg és emellett az egészséges nemi funkciók megőrzésében is.

Irodalom

Chambers T. J. G., Anderson R. A.: The impact of obesity on male fertility. Hormones. 2015; 14(4):563-568. doi:10.14310/horm.2002.1621.

Corona G., Rastrelli G., Monami M.: Body weight loss reverts obesity-associated hypogonadotropic hypogonadism: a systematic review and meta-analysis. European Journal of Endocrinology. 2013. 168 829-843, doi:10.1530/EJE-12-0955. Katib A: Mechanisms linking obesity to male infertility. Central European Journal of Urology. 2015;68(1):79-85. doi:10.5173/ceju.2015.01.435.

Sermondade N., Faure C., Fezeu L. et al.: BMI in relation to sperm count: an updated systematic review and collaborative meta-analysis. Human Reproduction Update. 2013;19(3):221-231. doi:10.1093/humupd/dms050.

Shukla K. K., Chambial S., Dwivedi S. et al.: Recent scenario of obesity and male fertility. Andrology. 2014;2:809–818. doi: 10.1111/andr.270 

 

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Az energiaegyensúly kérdései Az energiaegyensúly kérdései
A makrotápanyagokat (más néven makronutrienseket) a szervezeted a különböző anyagcsere folyamatai során bontja le, ezzel energiát szabadítva fel. Az energia mértékegysége a kilojoule (kJ), de – a megszokottság miatt – a gyakorlatban leginkább a kilokalóriával (kcal) találkozunk, jóllehet a csomagolt élelmiszerek címkéjén is első helyen a kJ érték szerepel: egymáshoz viszonyított arányuk alapján 4,2 kJ felel meg 1 kcal-nak.
Dr. Raposa L. Bence Ph.D.
Testsúlyunk hatása a hangulatunkra Testsúlyunk hatása a hangulatunkra
Egyre több kutatás eredménye mutat rá arra, hogy a depresszió nagy kockázatot jelent az elhízásra, ugyanakkor maga az elhízás is jelentős kockázatot hordoz a depressziós tünetek megjelenésére. Mindkét esetben érdemes megvizsgálni az életmódbeli tényezőket, és a betegségek hátterében zajló sejtszintű folyamatokat is.
Dobos-Kufcsák Judit
A testsúly hatása a nők termékenységére A testsúly hatása a nők termékenységére
A testsúlyunkra legtöbbször csak esztétikai kérdésként gondolunk. De gondoltad volna, hogy a testtömeg és a testzsír mennyisége arra is hatással van, hogy egy nő képes-e megfoganni?
Dobos-Kufcsák Judit
Az étrend-összeállítás és –átalakítás alapelvei Az étrend-összeállítás és –átalakítás alapelvei
A személyre szabott étrend összeállítása, amely számos tényezőt, mint például az egyén részletes tápláltsági állapotát vagy egyéni preferenciáit is figyelembe veszi, szakmai tudást igényel, így dietetikus szakember feladata. Ám jó, ha tisztában vagyunk azokkal az alapelvekkel, amelyeket otthoni étrend összeállítása során is alkalmazni tudunk. Ezen kívül az alábbiakban tippeket és példákat adunk egy-egy menü/étel helyes átalakítására.
Kiss-Tóth Bernadett