Szerző: Dr. Raposa L. Bence Ph.D. | Lektor: Schmidt Judit

Az energiaegyensúly kérdései

A makrotápanyagokat (más néven makronutrienseket) a szervezeted a különböző anyagcsere folyamatai során bontja le, ezzel energiát szabadítva fel. Az energia mértékegysége a kilojoule (kJ), de – a megszokottság miatt – a gyakorlatban leginkább a kilokalóriával (kcal) találkozunk, jóllehet a csomagolt élelmiszerek címkéjén is első helyen a kJ érték szerepel: egymáshoz viszonyított arányuk alapján 4,2 kJ felel meg 1 kcal-nak.

Az egyes tápanyagok lebontása különböző energiamennyiséget biztosít a szervezeted számára, így a fehérjék és szénhidrátok 1 grammjának lebontása 4,2 kcal-át, míg a zsírok 1 grammja 9,3 kcal energiát biztosít.

A napi energiamennyiség milyen arányban származzon az adott makronutriensekből?

Egy felnőtt, normál testösszetételű ember esetében, az egészséges táplálkozás irányelveinek figyelembevételével a teljes energiafelvétel 12-15 E%-a (energiaszázalék) származzon fehérjéből, 55-58 E%-a szénhidrátból (amelyből a cukor legfeljebb 10 E%), míg legfeljebb 30 E%-a zsírból, utóbbinál odafigyelve a telitett zsírsavak, egyszeresen telítetlen zsírsavak, valamint a többszörösen telítetlen zsírsavak (1:1,2:0,8) arányára.

Hányszor egyél egy nap?

A napi összenergia-felvételt érdemes legalább ötszöri étkezésre szétbontanod, elosztva az étkezésekre az alábbi arányban: Reggeli: 20 E%, Tízórai: 10 E%, Ebéd: 40 E%, Uzsonna: 10 E%, V: 20 E%). Így a szervezeted folyamatosan megfelelő energiamennyiséggel lesz ellátva, és nem kell aggódnod az agyagcseréd megfelelő működése miatt (megelőzve az elhízást és az ebből is eredő egyéb anyagcsere-betegségeket).

Mit értünk energiaegyensúly alatt?

Az energiaegyensúly azt jelenti, hogy a szervezeted által felvett és felhasznált energia közel egyenlő arányban van egymással. Ennek meghatározásakor egyaránt fontos befolyásoló tényező az egyén kora, neme, testtömege, testösszetétele, egészségi állapota és fizikai aktivitása. Amennyiben az energiaegyensúly képzeletbeli mérlege többségében a felvétel felé ,,borul”, akkor hízás, míg, ha a felhasználás van többletben, akkor fogyás következik be.

 

Összefoglalva elmondható, hogy az egyéni energiaszükséglet egy olyan multifaktoriális érték, amely fontos szerepet tölt be az anyagcseréd, valamint a testösszetételed alakulásában, így érdemes törekedned a mindennapi táplálkozásod során az energiaegyensúlyra és a megfelelő étkezési gyakoriságra is.

Irodalom

Fonyó A.: Az orvosi élettan tankönyve. Medicina Könyvkiadó Zrt, Budapest, 2011.

Cseh K., Ember I., Kiss I.: Népegészségügyi Orvostan, Dialóg Campus Kiadó, Pécs, XIX. Táplálkozásegészségtan és élelmiszer-biztonság. 2013. 497-528.

Kubányi J., Breitenbach Z., Raposa L. B., Szabó Z.: E3 - Energia- Egyensúly Egészségprogram Egyetemistáknak Új Diéta, 2016;25(1):17-19.

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: OKOSTÁNYÉR – Energiaegyensúly. 2017.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A tápláltsági állapot, mint kockázati tényező időskorban A tápláltsági állapot, mint kockázati tényező időskorban
A kognitív (a megismerésre vonatkozó szellemi funkciók) hanyatlás szempontjából a soványság és a túlsúly is fokozott kockázattal járhat, bár ezzel kapcsolatban az összefüggések bonyolultabbak lehetnek, mint azt korábban vártuk.
Moharos Melinda
Az étrend-összeállítás és –átalakítás alapelvei Az étrend-összeállítás és –átalakítás alapelvei
A személyre szabott étrend összeállítása, amely számos tényezőt, mint például az egyén részletes tápláltsági állapotát vagy egyéni preferenciáit is figyelembe veszi, szakmai tudást igényel, így dietetikus szakember feladata. Ám jó, ha tisztában vagyunk azokkal az alapelvekkel, amelyeket otthoni étrend összeállítása során is alkalmazni tudunk. Ezen kívül az alábbiakban tippeket és példákat adunk egy-egy menü/étel helyes átalakítására.
Kiss-Tóth Bernadett
Hogyan növeld a testsúlyod? Hogyan növeld a testsúlyod?
Sokak számára nem a fogyás a cél, hanem az, hogy végre magukra szedjenek néhány kilót, és ne legyenek soványak, több energiájuk legyen a mindennapokhoz vagy éppen a sporthoz. Ha neked is ez a célod, olvass tovább!
Kovács Judit