Szerző: Kiss-Tóth Bernadett | Lektor: Schmidt Judit

Az étrend-összeállítás és –átalakítás alapelvei

A személyre szabott étrend összeállítása, amely számos tényezőt, mint például az egyén részletes tápláltsági állapotát vagy egyéni preferenciáit is figyelembe veszi, szakmai tudást igényel, így dietetikus szakember feladata. Ám jó, ha tisztában vagyunk azokkal az alapelvekkel, amelyeket otthoni étrend összeállítása során is alkalmazni tudunk. Ezen kívül az alábbiakban tippeket és példákat adunk egy-egy menü/étel helyes átalakítására.

A napi menü és étkezések összeállítása során a mennyiségre és a minőségre is figyelni kell. Törekedj arra, hogy többször keveset egyél! Ez azt jelenti, hogy még főétkezések alkalmával is a kisebb mennyiségek mellett tedd le a voksot!

Az étrend-összeállítás alapelvei

Alábbiakban néhány alapelvet sorolunk fel, amelyek alapján könnyen összeállíthatod a reggelidet, tízóraidat, ebédedet, uzsonnádat, illetve vacsorádat.

Reggelire:

Ha szendvicset választasz, válaszd a teljes kiőrlésű lisztből készült, illetve különböző olajos magvakat is tartalmazó kenyereket, péksüteményeket! Ilyenek például a szezámos, a lenmagos, a sokmagvas vagy a rozsos teljes kiőrlésű péksütemények.

A margarinok közül léteznek már csökkentett zsírtartalmú (light), növényi szterinnel dúsított, illetve többszörösen telítetlen (ómega-6, ómega-3) zsírsavakban gazdag változatok is, amelyek hozzájárulnak a szív védelméhez. Használd ezeket a típusokat a kenyér kenéséhez!

A szendvicsedbe tegyél sovány (csökkentett zsírtartalmú) sajtot, vagy húskészítményt! A húskészítmények közül választhatod például a színhúsból készült csirke- vagy pulykasonkát.

Soha ne felejts el friss zöldséget tenni a szendvicsedre! A legjobbak az idényzöldségek, amelyek jelentős ásványi anyag- és vitamintartalommal rendelkeznek.

Ha müzlit szoktál reggelizni, készítsd el maga! Vegyél cukrozatlan (hozzáadott cukrot nem tartalmazó) müzlikeveréket vagy keverj össze natúr zab-, rozs-, rizs- vagy kukoricapelyhet! Adj hozzá natúr olajos magvakat, mint például dióbelet, mandulát, szezámmagot, napraforgómagot! Kockázz bele friss idénygyümölcsöt; majd öntsd le csökkentett zsírtartalmú tejjel, natúr joghurttal vagy kefirrel!

Ha a meleg reggelik híve vagy, főzz fel zabot, zabpelyhet, kuszkuszt vagy egyéb gabonaalternatívát vízben vagy tejben, gazdagítsd aszalt vagy friss gyümölcsökkel, így egy nagy tápértékű és finom reggelit kapsz. Ha tojásételt készítesz, válaszd a zsírszegény változatokat, mint például a főtt vagy a buggyantott tojást, a sok olaj felhasználásával és/vagy szalonnával sült tojás helyett! Ha reggelire csak egy gyümölcsöt, zöldségsalátát vagy joghurtot kívánsz, akkor tízórai gyanánt egyél élelmi rostban gazdag gabonafélét, mint például korpás kekszet vagy egy szelet teljes kiőrlésű péksüteményt!

Kisétkezésekre:

Egyél minden kisétkezésre (tízóraira vagy uzsonnára) friss gyümölcsöt vagy zöldséget! Eheted ezeket önállóan, nyersen; natúr vagy fűszerezett joghurttal; salátaként olajos vagy joghurtos/kefires öntettel.

Ebédre:

A zöldségek kerüljenek étkezésed középpontjába! Ehetsz salátát minden fogás mellé, de önálló ételként is. Készíthetsz levest, főzeléket, mártást, rakott vagy töltött ételt is zöldségekből, mint például töltött cukkínit, rakott brokkolit, tökfőzeléket, paradicsommártást vagy spárgakrémlevest. A tányéron lévő ételek felét lehetőleg minden esetben zöldségek alkossák!

Ételkészítéshez (főzéshez, sütéshez, öntetként) csak kis mennyiségű növényi olajat használj! Léteznek olyan sütési módszerek is, mint például a sütőzacskóban, az alufóliában, a tapadásmentes serpenyőben sütés, amelyekhez nem szükséges pluszban olajat adni. Bő olajban sült ételek (például a rántott hús és a sült hasábburgonya) helyett mindig válaszd a párolt, a kontaktgrillen, a zsírszegény vagy zsiradék hozzáadása nélkül sült, valamint főtt ételeket!

Húsok közül a zsírszegényebb típusokat válaszd, mint a sertés karaj részét, a csirke- vagy a pulykamellet! Legalább heti két alkalommal fogyassz tengeri halat, a húsételekhez hasonlóan zsírszegényen készítve!

Vacsorára:

Figyelj a vacsora, mint a nap utolsó étkezésének időpontjára! A vacsora és a lefekvés között hagyj legalább 1-2 órát!

Vacsorára könnyen emészthető, energiaszegény ételt ajánlott enned. Egy színes saláta (frissen vagy zsírszegény főzési-sütési módszerrel készítve) tökéletes táplálékként szolgálhat vacsora gyanánt.

Ne felejtsd el! Attól, hogy egy étel energiaszegény vagy az egészségesebb alternatíváját választod, még nem jelenti azt, hogy korlátlan mennyiségben eheted ezeket az ételeket.

Továbbá:

A megfelelő táplálkozáshoz szorosan hozzátartozik az elegendő, jó minőségű folyadékfogyasztás. Ez legalább napi 1,5-2 liter folyadékot jelent (fizikai aktivitástól, időjárástól függően többet). Elsősorban víz, cukrozatlan tea, limonádé formájában.

A megfelelő táplálkozás mellett felnőttek esetében napi 30 perc, gyermekek esetében napi 60 perc fizikai aktivitás javasolt, ami az általad kiválasztott és legszívesebben végzett mozgással örömtelivé tehető.

123rf.com

Egy alapanyag-rendszer

Ezt az egy alapanyag-rendszer segítségével lehet megvalósítani. Mit is jelent ez? Azt, hogy a különböző ételeket azonos alapanyagokkal, csak különböző módon, összetételben készíted el. Természetesen egy-egy esetben (pl. egy vegetáriánus és egy nem vegetáriánus variáció esetében) különböző alapanyagok vásárlására is szükség van, de alapvetően ezzel a módszerrel egyszerűbben, rövidebb idő alatt készítheted el a különböző ételeket.

Példa az egy alapanyag-rendszerben készült menüváltozatokra

Átalakítandó étrend

Tejszínes zöldségkrémleves sajtos krutonnal

Rántott csirkemell sült hasábburgonyával

Almás túrótorta

Szív- és érrendszeri betegeknek

Egyszerű zöldségleves (1 teáskanál repceolajjal)

Sütőzacskóban sült csirkemell zöldségekkel, tepsiben sült krumplival

Almás túrókrém

Energiaszegény (fogyni vágyó)

Egyszerű zöldségleves (zsiradék hozzáadása nélkül)

Sütőzacskóban sült csirkemell zöldségekkel, tepsiben sült krumplival

Almás túrókrém édesítőszerrel vagy 1 db alma

Ovo-laktovegetáriánus (a növényi eredetű táplálékok mellett tejterméket és tojást fogyaszt)

Egyszerű zöldségleves (1 teáskanál olajjal)

Rakott burgonya tojással, sovány sajttal, joghurttal, friss salátával

Almás-túrós rétes (teljes kiőrlésű / Graham rétestésztából)

Energiadús (például sportoló vagy szoptatós édesanya esetében)

Zöldségkrémleves cérnametélttel

Párolt sajtos-zöldséges csirkemell-tekercs burgonyapürével

Almás-túrós rétes (teljes kiőrlésű / Graham rétestésztából)

A fenti táblázatban található átalakítások esetében is láthatod, hogy sok esetben csak konyhatechnológiai (főzési, sütési, ételkészítési) változtatásokról van szó, de minden esetben az egészséges táplálkozás alapelvei állnak a középpontban.

Étrend-átalakítás

Ebben a részben egy helytelenül összeállított/kivitelezett napi étrendet és annak egészségesebb változatát hasonlíthatod össze. Az alábbi példa alapján láthatod, hogy apró változtatások és tudatosság is elegendő ahhoz, hogy egészségesen táplálkozz.

Egy átlagos hétköznapi étrend átalakítása

  Helytelen Átalakított
Reggeli

Kávé üresen

Csokoládés croissant (1 db)

Kávé 1,5%-os tejjel (1 dl)

2 db közepes szelet teljes kiőrlésű kenyér 1 csapott evőkanál mézzel vagy nagy gyümölcs- és kis cukortartalmú lekvárral VAGY

natúr zabpehely friss gyümölcsdarabokkal, natúr joghurttal
Tízórai

Cukrozott, szénsavas üdítő (330 ml)

1 db teljes kiőrlésű zsemle, sovány sajttal, friss idényzöldségekkel

VAGY 1-2 db zabpelyhes keksz 1 pohár (2 dl) frissen facsart gyümölcslével
Ebéd Előrecsomagolt, téliszalámis, sajtos, tojásos szendvics fehérkenyérből (1 db), tejes kávé cukorral (1 adag)

Otthon készített zöldséges-sajtos (zöldsalátával, 20 g sovány sajttal), VAGY csirkehúsos,

VAGY halas (50-80 g hússal vagy hallal),

VAGY főtt tojásos (1-2 db tojással) szendvics 50 g teljes kiőrlésű kenyérrel, mustárral, tejes kávé 1,5%-os tejjel (1 dl), 1 mokkáskanál cukorral vagy édesítőszerrel
Uzsonna Tejcsokoládé (1 kis szelet), cukrozott feketetea (3 dl) Cukrozatlan zöldtea (3 dl), idényhez illő gyümölcs (1 közepes darab), pár kocka (10-15 g) nagy (minimum 60%-os) kakaótartalmú étcsokoládé
Vacsora

Sonkás-sajtos pizza (rendelt, 1 adag), egy doboz energiaital (3,3 dl)

+ TV előtt: sózott chips (fél zacskó), sós mogyoró (1 marék), szűrt, cukrozott narancsital (3 dl)

Paradicsomos spagetti (otthon készített, 80 g durum spagetti, 2 dl házilag készített bazsalikomos-olívaolajos paradicsommártás, 20 g sovány sajttal megszórva)

+ A TV előtt lehetőleg ne egyen, de nassolnivalónak a só-, cukor- és olajmentes aszalt almakarikákat, friss gyümölcs- vagy zöldségszeleteket (100 g) is ehet.
Összenergia*

2827 kcal

2076 kcal
Makrotápanyagok* 78 gramm fehérje (11,1 energia%), 129,5 gramm zsír (41,4 energia%), ebből 32 állati és 72 gramm növényi zsír, 316 gramm szénhidrát (45 energia%), 250 milligramm koleszterin, 13 gramm élelmi rost 88,4 gramm fehérje (17,1 energia%), 47 gramm zsír (20,6 energia%), ebből 25 gramm állati és 22 gramm növényi zsír, 300 gramm szénhidrát (58,2 energia%), 116 milligramm koleszterin, 41 gramm élelmi rost

Egy átlagos testalkatú, 31-60 év közötti, könnyű fizikai munkát végző felnőtt (korra és nemre való tekintet nélkül) napi energia- és tápanyagszükséglete a következő: 2344 kcal, 70 gramm fehérje (12 energia%), 77,8 gramm zsír (30 energia%), 338 gramm szénhidrát (58

Irodalom

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: Ételkészítés. Táplálkozás Akadémia Hírlevél, 2008;1(7).

Veresné Bálint M. (szerk.): Gyakorlati dietetika. Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar, Budapest, 2006.

 

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A grillezés egészségünkre gyakorolt hatásai A grillezés egészségünkre gyakorolt hatásai
A grillezés a hús elkészítésének egyik legősibb módja, azonban ma már nem csak a húsok kerülnek a grillrácsra, hanem sajtok, zöldségek, gyümölcsök is. A grillezés jól ötvözi az evés élettani és társadalmi jelentőségét, hiszen egy grillparty nagyszerű lehetőség a társas kapcsolatok ápolására is. Ne felejtsük el, hogy a grillezés veszélyeket is rejthet magában – ételfertőzés, egészségre káros vegyületek képződése - ezért az előkészületek és maga a grillezés mindig gondos odafigyelést igényel.
Vincze-Bíró Andrea
Egészségmegőrző élelmiszerek, egészségmegőrző ételek Egészségmegőrző élelmiszerek, egészségmegőrző ételek
Ebben a cikkben bemutatunk néhány, ízletes, egészségmegőrző ételek készítéséhez alkalmas, tápanyagokban gazdag növényi alapanyagot. A naponta ajánlott szénhidrát- és rostbevitelt többek között például az alábbiak rendszeres fogyasztásával érdemes fedezni!
Schmidt Judit
Sócsökkentő praktikák Sócsökkentő praktikák
A magas vérnyomás kezelésében az étrend is kiemelt szereppel bír. A túlzott mennyiségben felvett nátrium, amely a konyhasó egyik összetevője, vízvisszatartó hatása révén fokozza a vérnyomást, ezzel a szív munkáját nehezíti. A nátrium felvételéhez legnagyobb részben az élelmiszeripari termékekben található, valamint a sütés, főzés során felhasznált konyhasó járul hozzá. Tippeket adunk arra, hogy miként csökkentheted mégis az étrendedben található felesleges só, vagyis nátrium mennyiségét.
Schmidt Judit
Hogyan süssünk? Hogyan süssünk?
A sült ételeknek kellemes íze van, össze sem hasonlítható a főtt vagy párolttal. Azonban a sütés során nemcsak jobban károsodhatnak a tápanyagok, de az egészségre ártalmas anyagok is keletkezhetnek, ráadásul a zsiradékban sütés jelentősen növeli az ételek energiatartalmát is. Bemutatjuk, mire figyelj sütéskor, és hogyan csökkentheted a sült ételek zsiradéktartalmát.
Schmidt Judit
Főzés, párolás egészségmegőrző módon Főzés, párolás egészségmegőrző módon
Ebben a cikkben bemutatjuk azokat a főzési és párolási eljárásokat, amelyekkel egészséges ételeket készíthetünk.
Schmidt Judit