Szerző: Török Tímea | Lektor: Dr. Biró György

Tejfogyasztás - miért és kinek fontos?

A tehéntej és belőle készült tejtermékek nemcsak ízélményt nyújtanak, de a szervezet számára nélkülözhetetlen energiát adó tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak, így fogyasztásukkal bármely korosztály profitálni fog. Vannak azonban kiemelt igényű csoportok, akiknek mindenképp ajánlott beilleszteni a tejet a mindennapjaikba.

A tej összetétele, táplálkozásélettani jelentősége

Fehérjéi teljes értékűek, azaz minden esszenciális aminosavat megfelelő mennyiségben és arányban tartalmaz. Átlagosan 3,4 g fehérje található meg egy dl tejben, ez a mennyiség azonban a tejtermékekben feldolgozás során nőhet vagy csökkenhet az eljárás, vagy a vízvesztés következtében, így érdemes figyelni az élelmiszercímkén található értékeket. A fehérjék többek között a sejtek, hormonok, enzimek működéséért felelnek, de elengedhetetlenek a csontozat és izomzat felépítéséhez és megtartásához, illetve az immunrendszer megfelelő működéséhez is.

A tej természetes tejcukor (laktóz) tartalma nemcsak értékes és gyors energiaforrás, hanem segíti a tejben lévő ásványi anyagok – kalcium, magnézium, foszfor – felszívódását is, emellett kellemes édeskés ízt kölcsönöz neki.

Benne található rövid és közepes szénláncú zsírsavaknak köszönhetően az egyik legkönnyebben emészthető zsírforrásunk, foszfolipidjei előnyösen befolyásolják a zsíranyagcserét, számos dietoterápiába is beilleszthető.

Ásványi anyag és vitamin tartalma jelentős, zsírban és vízben oldódó vitaminokat egyaránt tartalmaz. Ásványi anyagok közül a kalcium, kálium, magnézium és foszfor kiemelendő. 

A tej és tejtermékek a legideálisabb kalciumforrásoknak számítanak nemcsak mennyiségileg, de minőségileg is, hiszen amellett, hogy bőségesen tartalmazzák, ideális közeget biztosítanak – a laktóznak, D-vitaminnak, kalcium-foszfor aránynak, illetve savanyított tejtermékeknél a tejsavnak köszönhetően – a felszívódásához.

Kiknek és miért?

Gyermekkor, serdülőkor: ez az időszak több szempontból is jelentős a gyermekek fejlődésében. Ekkor zajlik az egészséges csontösszetétel és csonttömeg megszerzése, illetve érdemes minél korábban kialakítaniuk az egészséges táplálkozási szokásokat, ami magába foglalja a tej és tejtermékek fogyasztását. A hazai, gyermekeknek szóló táplálkozási ajánlás szerint (Okostányér) napi 3 adag (500 ml) tej vagy ennek megfelelő tejtermék fedezi a fejlődő szervezet kalcium igényét. Az egészséges növekedésért, fogak épségéért, megfelelő csontsűrűség kialakításáért és megtartásáért a kalcium mellett elengedhetetlen a megfelelő fehérje, D-vitamin, magnézium és foszfor bevitele, mindehhez pedig hozzájárul a napi tejfogyasztás. Nem elhanyagolható a tej magas (megközelítőleg 87%) víztartalma sem, mely hozzájárulhat a gyermekek nagyobb folyadékigényének kielégítéséhez.

A csúcscsonttömeg megszerzése 18-25 éves korig jelentős, rövid egyensúlyi plató után a csontbontás dominál életünk végéig. Érdemes már gyerekkorban kiemelten ügyelni a mozgásra, kiegyensúlyozott étkezésre, megfelelő kalcium, fehérje és D-vitamin bevitelre, hogy kellő védelmet biztosítsunk csontozatunk számára.

Sportolók: sportolás során izomrostok sérülnek, a glikogénraktárak kiürülnek, energiát, folyadékot és ionokat vesztünk. Azok a sportágak, ahol az izomregeneráció és -szintézis kulcsfontosságú, különös figyelmet kell fordítani a fehérjék bevitelére. A tej kazein- és savófehérjékből áll (3:1 arányban), amelyek felszívódásuk jellegzetességeiből adódóan egyenletes aminosav elérhetőséget biztosítanak. A tejben lévő laktóz egy gyorsan felszívóvó diszacharid, amely segíthet a glikogénraktárak mihamarabbi visszatöltésben. A tej víz és ásványi anyag tartalma pedig alkalmas az izzadással elvesztett folyadék és ásványi anyagok pótlására.

Felnőttek: ezen élelmiszerek nemcsak a csontritkulás megelőzésében tudnak segíteni, de az alacsony zsírtartalmú tejet és tejtermékeket összefüggésbe hozták számos pozitív élettani hatással. A benne található tápanyagoknak köszönhetően csökkenthetik a túlsúly és elhízás, a magas vérnyomás és a kettes típusú cukorbetegség rizikóját. A savanyított, élőflórás termékek (joghurt, kefír) könnyebb emészthetőségük mellett, probiotikus tulajdonságuk révén támogatják a bélflóránk egészségét és diverzitását. A beleinkben található jótékony mikróba közösség nagyban hozzájárul mind testi, mind mentális egészségünkhöz.

Várandósok: kiemelten fontos ezen időszakban a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitel. A napi tej és tejtermék fogyasztás hozzájárulhat a kismama emelkedett jód, kalcium és D-, B-vitamin igényeinek kielégítéséhez. Kerülendő azonban a nemespenészes lágysajtok, illetve a pasztörizálatlan tej és tejtermékek fogyasztása, élelmiszerhigiéniai okokból.

Idősek: egy bizonyos kor felett gyakori az étvágy csökkenése, rágási nehézségek léphetnek fel, rendszertelenné válthatnak az étkezések, esetleg szociális izoláció is felmerülhet. Jellemző ezentúl a romló tápanyagfelszívódás és hasznosulás, így gyakori egyes vitaminok (pl. D-vitamin, B12-vitamin), ásványi anyagok (pl. kalcium) hiánya. Csökkenhet a napi aktivitás, a napon töltött órák száma, így a csontritkulás kockázata igen magas. Nőknél a postmenopausa okozta ösztrogén csökkenés szintén felerősíti a csontbontást. A napi fél liter tej vagy tejtermék fogyasztása kiemelkedően fontos 50-60 éves kor felett.

Az egészséges csontszövet kialakításáért és megtartásáért tehát érdemes minél korábban elkezdeni a megfelelő tápanyagok bevitelét és hangsúlyt fektetni a mozgásra, hogy minél biztosabb alapokon élhessünk a későbbiekben.

 

Idodalom:

Taplalkozasi_Akademia_2017_04_Tej_tejtermekek_170425 (mdosz.hu)

Taplalkozasi_Akademia_2017_10_Tej_tejtermekek_az_egeszseges_etrendben_171030 (mdosz.hu)

OKOSTÁNYÉR gyermek | Okostányér (okostanyer.hu)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33902780/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9776648/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8010197/

http://medicalonline.hu/cikk/elelmiszerbiztonsagi_szempontok_terhessegben__a_veszelyek_magyarazata

http://old.semmelweis.hu/wp-content/phd/phd_live/vedes/export/veresnebalintmarta.d.pdf

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Tejfehérjementes mintaétrend Tejfehérjementes mintaétrend
Diagnosztizált tejfehérje-allergiában érintettek számára általánosan javasolt mintaétrend, amely hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségből eredő szövődmények, ill. az állapotromlás megelőzéséhez is.Mivel egyes élelmiszerek az előállítási folyamatokból vagy az ízesítésükből eredően is tartalmazhatnak tejet, tejszármazékot (ezáltal) tejfehérjét, külön feltüntettük, mely esetben javasolt kiemelten tájékozódni az összetételről és a garantáltan tejmentes változatot vásárolni, fogyasztani. Naponta átlagosan 1900-2000 kcal-t biztosít. Az egyéni szükségletek, igények alapján dietetikussal történő egyeztetés is szükséges. A színessel jelölt fogásokra kattintva megtalálod azok receptjeit!
Miből Mennyit Egyek
Tej, tejtermékek szerepe és beépítése az egészséges étrendbe Tej, tejtermékek szerepe és beépítése az egészséges étrendbe
A tej és tejtermékek a gyermekek növekedéséhez és fejlődéséhez elengedhetetlen élelmiszerként élnek a köztudatban jelentős kalciumtartalmuk miatt. További előnyük, hogy széles választékban kaphatók, így biztosítva az étrend változatosságát.
Kiss-Tóth Bernadett
Mit ehetsz, ha tejcukor-érzékeny vagy? Mit ehetsz, ha tejcukor-érzékeny vagy?
A tej, tejtermékek számos vitamin és ásványi anyag forrásai, de ha fogyasztásuk után kellemetlen tünetek jelentkeznek, könnyedén megválunk tőlük. Ne tedd! Van más megoldás.
Bartha Kinga
Mit ehetsz, ha tejfehérje-allergiás vagy? Mit ehetsz, ha tejfehérje-allergiás vagy?
Hazánkban a tehéntej az egyik leggyakoribb allergiát kiváltó élelmiszer. A kecske, juh, bivaly, kanca, szamár tejére való kicserélése nem lehetséges, mivel gyakran keresztallergia áll fenn. Tudj meg többet arról, mit ehetsz, ihatsz tejfehérje-allergia estén!
Bartha Kinga