Szerző: Bartha Kinga | Lektor: Schmidt Judit

Mit ehetsz, ha tejcukor-érzékeny vagy?

A tej, tejtermékek számos vitamin és ásványi anyag forrásai, de ha fogyasztásuk után kellemetlen tünetek jelentkeznek, könnyedén megválunk tőlük. Ne tedd! Van más megoldás.

Mi a tejcukorérzékenység?

A tejcukorérzékenység (más néven laktózintolerancia) olyan emésztési zavar, amely esetén a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot (laktózt). Tünetei közt a puffadás, a görcsös hasi fájdalom és a bűzös szelesedés, valamint a hasmenés szerepelhet.

A tejcukrot bontó laktáz enzim hiánya vagy csökkent termelődése lehet veleszületett vagy szerzett (például gyulladásos bélbetegségekben) emésztési zavar.

Milyen vizsgálatokkal mutatható ki?

Mivel a tünetek más emésztőszervi betegségre is utalhatnak, fontos az alapos kivizsgálás. A szakorvosnál egy egyszerű, fájdalommentes, úgynevezett hidrogén-kilégzési teszttel megállapítható, hogy valóban tejcukor-érzékenység áll-e a panaszok háttérében.

12 órás éhezést követően megmérik a kiindulási értéket (nulladik perces érték), ezután 50 g laktózt tartalmazó tesztitalt kell meginni, és 30 percenként egy készülékkel megmérik a kilélegezett levegő hidrogéngáz koncentrációját. (A bélbaktériumok a vastagbélbe lebontatlanul érkező laktózt a maguk módján lebontják, ez által többek közt hidrogéngázt termelnek, amely a keringéssel a tüdőbe jut.) A mért értékek, illetve a páciens vizsgálat közben jelentkező egyéb testi reakciói alapján állapítják meg, hogy valaki valóban tejcukorérzékeny-e vagy mégsem.

shutterstock.com

Kezelhető?

Az orvosi diagnózis megállapítása után az állapot laktózmentes vagy laktózszegény diétával, illetve enzimpótlással kezelhető. A legkézenfekvőbb megoldás a tej és tejtermékek teljes mellőzése lenne, de ezt nem javasolt megtenni. Kis odafigyeléssel lecserélhetők a tejcukrot tartalmazó élelmiszerek tejcukormentes vagy - az egyéni érzékenységet figyelembe véve - laktózszegény termékekre. Az enzimpótlás rágótabletta, csepp vagy por formájában vény nélkül is kapható gyógyszertári készítményekkel lehetséges.

Miben van tejcukor?

Tejcukrot (laktózt) a következő termékek/anyagok tartalmaznak:

  • tej és tejpor,
  • tejszín,
  • tejföl,
  • joghurt,
  • kefir,
  • sajt,
  • túró,
  • vajíró,
  • savó, savópor, Citopánpor,
  • margarin (amennyiben tejjel, tejporral vagy savóval készült),
  • tejcukor (laktóz),
  • tejsavó alapú édesítőszer (laktit, E966).

 

Tejcukrot tartalmazhatnak továbbá az ízesített reggeli gabonapelyhek, a péksütemények a tésztájukban (tejes, vajas, sós, óriáskifli, császárzsemle, briós, puffancs, kalácsok, gofri) vagy a töltelékükben (túrós batyu), egyes húskészítmények (sajtos párizsi), az instant levesek, a kész salátaöntetek, a félkész és késztermékek, valamint bizonyos gyógyszerek, étrend-kiegészítők.

Mivel helyettesíthetők azok az ételek/élelmiszerek, amelyek tejcukrot tartalmaznak?

A tej és tejtermékek laktózmentes változatai széles választékban megtalálhatók a boltokban. Az élelmiszercímkén keresd a „tejcukormentes” kifejezést! Az egyéni érzékenységedtől függően fogyaszthatod az alacsony tejcukortartalmú savanyított tejtermékeket, mint például a joghurtot, kefirt, aludttejet, tejfölt, túrót és a kemény (pl. Pannónia, Ementáli, Parmezán), félkemény sajtokat (pl. Trappista, Edami).

Helyzetek és megoldások

Ha vendégségbe, kirándulni vagy külföldre mész, praktikus és biztos megoldást nyújtanak a laktáz enzimet tartalmazó, ezáltal laktózmentes készítmények. Így nem maradsz le a megszokott ízekről, ételekről.

Az éttermekben, kávézókban napjainkban egyre gyakoribb a laktózmentes kínálat, de ha valamelyik étel összetételét tekintve bizonytalan vagy, kérd a felszolgáló, szakács segítségét!

 

Irodalom

Pálfi E.: Laktózintolerancia. In:. Figler M., Kubányi J. (szerk.): Dietetika a háziorvosi gyakorlatban, Budapest: SpringMed, 2015, 278-279.

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: Laktózintolerancia. Táplálkozás Akadémia hírlevél, 2015;8(4).

Juhász M.: Laktóz intolerancia (Power Point előadás, Belgyógyászat tantárgy, Általános Orvostudományi Kar, Budapest.)

Pados Gy., Antal M., Jákó P. Táplálkozási ajánlások, adatok a tápanyagtáblázatból. Budapest, 2004.

Food Allergy Research & Education (FARE): Milk-allergy.

 

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Tej, tejtermékek szerepe és beépítése az egészséges étrendbe Tej, tejtermékek szerepe és beépítése az egészséges étrendbe
A tej és tejtermékek a gyermekek növekedéséhez és fejlődéséhez elengedhetetlen élelmiszerként élnek a köztudatban jelentős kalciumtartalmuk miatt. További előnyük, hogy széles választékban kaphatók, így biztosítva az étrend változatosságát.
Kiss-Tóth Bernadett
Mit ehetsz, ha tejfehérje-allergiás vagy? Mit ehetsz, ha tejfehérje-allergiás vagy?
Hazánkban a tehéntej az egyik leggyakoribb allergiát kiváltó élelmiszer. A kecske, juh, bivaly, kanca, szamár tejére való kicserélése nem lehetséges, mivel gyakran keresztallergia áll fenn. Tudj meg többet arról, mit ehetsz, ihatsz tejfehérje-allergia estén!
Bartha Kinga
Táplálékallergia Táplálékallergia
Egyre több embert érint, bármely korban kialakulhat, és kiváltó tényezőinek skálája szinte végtelen: ez a táplálékallergia. A szervezet egy/vagy több allergén (ebben az esetben táplálékok vagy táplálékösszetevők) által kiváltott specifikus, reprodukálható, kóros immunreakcióját értjük ez alatt.
Kiss-Tóth Bernadett