Szerző: Dr. Nebenführer Zsuzsa | Lektor:

Magas vérnyomás

A vérnyomás az a nyomást, amit a vér fejt ki az erek falára. Egy hányadossal jellemezzük, a felső, ún. szisztolés érték azt mutatja, hogy a szív összehúzódásakor, a szisztoléban mekkora nyomás alakul ki, a második a szív elernyedésekor, diasztole alatt létrejövő nyomás. (A leggyakrabban használt elektromos vérnyomásmérők a pulzusszámot is mérik.) A vérnyomás mértékegysége a higany-milliméter (Hgmm). Az optimális vérnyomása 120/80 Hgmm érték, magas vérnyomásról 140/90 Hgmm felett beszélünk.

A hipertónia (a magas vérnyomás betegség) megállapításához nem elegendő egyetlen mérés. Legalább két-három alkalommal meg kell mérni a vérnyomást, és ha mindegyik mérés során nagyobb értéket kapunk a normál értékeknél, további vizsgálatokra vagy kezelésre van szükség. Régebben úgy gondolták, hogy idősebb korban nem baj, ha magasabb az ember vérnyomása, de ez nem igaz! Minden életkorban a 140/90 Hgmm alatti érték a megfelelő, de gyermekeknél a normális vérnyomás az életkor, nem és testmagasság szerint változik.

A vérnyomásmérés akkor ad pontos eredményt, ha nyugodt körülmények között, ülő vagy fekvő helyzetben végezzük. Megtámasztott felkaron kell mérni, a vérnyomásmérő mandzsetta legyen a szív magasságban. Az első alkalommal érdemes mindkét karon megmérni a vérnyomást, és ha egyeznek az értékek, ettől kezdve bármelyik oldalon mérhetünk. Ha a különbség 20 Hgmm-nél nagyobb, orvoshoz kell fordulni, hogy megállapítsa ennek okát.

123rf.com

Miért baj, ha magas a vérnyomásom?

A hosszú időn keresztül fennálló magas vérnyomás tönkreteheti az ereket. Érelmeszesedés alakulhat ki, és ennek következményeképpen esetleg szívinfarktus vagy szívelégtelenség, agyi keringési zavar. A vese ereinek szűkülete miatt idült veseelégtelenség jöhet létre. A hirtelen, nagymértékben megemelkedett vérnyomás, gyorsan ronthatja több szervnek, például az agynak és a szívnek a keringését, és így életveszélyes állapotot okozhat.

A magas vérnyomás sok esetben nem jár tünetekkel, emiatt rendszeresen végzett szűrővizsgálatokra van szükség. Gondolni kell magas vérnyomás jelenlétére fejfájás, szédülés, látászavar esetén. Előfordul, hogy a magas vérnyomás első jele az erős orrvérzés. Gyakori, hogy émelygést és hányingert is okoz.

A hipertónia gyakran jelenik meg együtt kórosan magas vércukor- és vérzsírszintértékekkel. Ezek az állapotok külön-külön is emelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ha azonban együtt vannak jelen, káros hatásuk nem egyszerűen összeadódik, hanem összeszorzódik! Még tovább emelkedik az érrendszeri betegségek kialakulásának veszélye akkor, ha valaki dohányzik is.

Kiket érint a magas vérnyomás?

Magyarországon a lakosság 31%-át érintette a magas vérnyomás az Európai lakossági egészségfelmérés 2014-es adatai szerint.

Emelkedik a magas vérnyomás kialakulásának valószínűsége akkor, ha valaki túlsúlyos és a fizikai aktivitása csekély. Az étrend is jelentősen befolyásolhatja a vérnyomás értékét: magasabb lesz akkor, ha az ennivaló túl sok konyhasót és túl kevés káliumot tartalmaz, valamint akkor is, ha nem fogyasztunk elegendő mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt vagy folyadékot. Míg a mérsékelt alkoholfogyasztás lehet kedvező hatású, a túlzott mennyiség emeli a hipertónia veszélyét.

A magas vérnyomás-betegség oka az esetek legnagyobb részében ismeretlen. Valószínűleg számos apró tényező hatása adódik össze: ide tartozik például a családi hajlam, az életmód és az étrend. A betegek kb. 5%-ában valamilyen más betegség áll a hipertónia hátterében. Amint ezt sikerül megállapítani és kezelni, a vérnyomás is rendeződik.

Mit tegyek?

Egészséges életmóddal a hipertónia legtöbbször megelőzhető. Törekedni kell az ideális testsúly elérésére, megtartására, nemcsak az étrend megváltoztatásával, hanem rendszeresen végzett fizikai aktivitással is. Az egészséges étrend bőven tartalmaz gyümölcsöket, zöldségféléket, tejtermékek közül pedig az alacsony zsírtartalmú készítményeket. Olyan ételeket vegyünk és készítsünk, amelyek konyhasótartalma alacsony és kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást!

Ha az életmód megváltoztatása nem normalizálja a vérnyomás értékét, akkor gyógyszeres kezelésre van szükség. Számos különféle gyógyszer alkalmazható. Ezek hatástartama és mechanizmusa eltérő, így mindenki számára kialakítható az optimális kezelés. Gyakran nem elég egyetlen gyógyszert szedni, hanem kombinációs kezelésre van szükség. Sok olyan vérnyomáscsökkentő készítmény létezik, amelyik 2 vagy 3 hatóanyagot tartalmaz egyszerre, így kevesebb tablettát kell szedni ugyanolyan kedvező hatás eléréséhez.

Irodalom

Chobanian A. V. et al.: The Seventh Report of the Joint National Committee on Prevention, Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Pressure. The JNC 7 Report. JAMA, 2003;289(19):2560-2571.

Lewington S., Clarke R., Qizilbash N., Peto R., Collins R.: Age-specific relevance of usual blood pressure to vascular mortality: a meta-analysis of individual data for one million adults in 61 prospective studies. Lancet, 2002;360(9349):1903–1913.

 

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növelő étrendi tényezők A szív- és érrendszeri betegségek kockázatát növelő étrendi tényezők
Hazánkban az összes haláleset mintegy feléért a szív- és érrendszeri betegségek felelősek. Sajnálatos tény, hogy az EU tagállamai közül az élen foglalunk helyet e tekintetben. A helytelen táplálkozási szokások, valamint a mozgásszegény életmód szoros összefüggésben állnak ezen betegségek kialakulásával, így érdemes tisztában lenni azokkal az élelmiszerekkel, amelyek növelik a kockázatot.
Schmidt Judit
A dohányzás (kór)élettani hatásai A dohányzás (kór)élettani hatásai
A dohányzás, különösen a cigarettázás során szervezetünkbe kerülő anyagok a szervezet számos pontján károsítanak, így növelve az érrendszeri betegségek és számos daganatos betegség kockázatát. Ezeket a hatásokat foglaltuk össze.
Dr. Palik Éva Ph.D.
Az Ornish-étrend bemutatása Az Ornish-étrend bemutatása
Az Ornish-diéta vagy inkább –étrend sokak fejében talán csak úgy él, mint egy újabb fogyókúrás módszer, holott nem erről szól. Egy átfogó életmódprogram szerves része az étrend, amelynek követői inkább mintegy pozitív mellékhatásként észlelhetik a fogyást, mivel nem ez a fő cél, bár sok esetben a fogyás is sokat segíthet az egészségi állapoton (amennyiben indokolt). Emellett számos olyan pozitív hatás várható az étrendtől, amely hozzájárul a betegség állapotának javulásához, a gyógyuláshoz, egy egyénre szabható rendszerben. Cikkünkben az Ornish-étrend sajátosságaival ismerkedhet meg.
Schmidt Judit
Szívinfarktus Szívinfarktus
A szívet a koszorúerek látják el tápanyagokkal és oxigénnel. Ha a koszorúéren szűkület keletkezik, akkor a szívizomszövet vérellátása hirtelen nagymértékben csökken, vagy megszűnik, a szívizom pedig – az oxigén hiányának következtében – elhal, vagyis szívinfarktus lép fel.
Dr. Gulyás Tamás
Szív- és érrendszeri betegségek Szív- és érrendszeri betegségek
A szív és az érrendszer betegségei okozzák a legtöbb halálesetet szerte a világon. Az érelmeszesedés a szervezet egészét érinti, de különböző mértékben jelenhet meg az érrendszer különféle területein: a szív koszorúerein, az agyi ereken vagy a végtagok verőerein. Egészséges életmóddal és táplálkozással megelőzhető lehet a betegség, lassulhat a már kialakult baj romlása és erősíthető a gyógyszeres kezelés hatása.
Dr. Nebenführer Zsuzsa
A szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkentő étrendi tényezők A szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkentő étrendi tényezők
Hazánkban az összes haláleset feléért a szív- és érrendszeri betegségek felelősek. Sajnálatos tény, hogy az EU tagállamai közül az élen foglalunk helyet e tekintetben. A helytelen táplálkozási szokások, valamint a mozgásszegény életmód szoros összefüggésben állnak ezen betegségek kialakulásával, így érdemes tisztában lenni azokkal az élelmiszerekkel, amelyek csökkentik a kockázatot.
Schmidt Judit