Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Dr. Palik Éva, Horváth Zoltánné

A vaj és a margarin helye és szerepe az étrendben

A margarin és a vaj táplálkozás-élettani megítélését számos tényező befolyásolja, így ezek ismeretében érdemes dönteni arról, melyiket, milyen formában és mennyiségben fogyasztjuk.

Margarin

A margarinok alapvető jellemzője, hogy – mivel növényi olajokból készülnek – nem tartalmaznak koleszterint, valamint az ipari fejlesztéseknek köszönhetően a modernebb („szívbarát”) változatok kedvezőbb arányban tartalmazzák a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkentő zsírsavakat, vitaminokat (például a zsírban oldódó A-, D-, E-vitamin mellett akár B6-, B12-vitamint, folsavat is), valamint egyéb, a koleszterinszintet csökkentő anyagokat (fitoszterinek) is tartalmazhatnak.

A köztudatban a transzzsírsavak legismertebb forrása a margarin, ez sok vita forrása is. Régen a margaringyártás során a finomított étolajokat nagy nyomáson és nagy hőmérsékleten hidrogénnel telítették, ezáltal a transzzsírsavak mennyisége elérhette a 10 %-ot is. A kezdetben használt olívaolajjal finomított marhafaggyú helyett ma már korszerűbb technológiával a természetesen is szilárd halmazállapotú kókusz- vagy pálmazsír, illetve a megfelelő kenhetőség érdekében napraforgó-, repce-, szója-, kukoricacsíra-olaj (de gyakran a szőlőmagolaj és az olívaolaj is megjelenik a receptúrákban), hozzáadásával készül a margarin, így a transzzsírsav-tartalom 1–2%-ra csökkenthető.

Az olajok hidrogénezése, amelyek miatt a margarinok a transzzsírsavak forrásainak számítottak, ma már nem tartozik a margarin gyártásának folyamatai közé. Ezért elsősorban csak az ipari felhasználásra készült margarinokra jellemző a nagyobb transzzsírsavtartalom, például az élelmiszeripar által előállított olcsóbb árfekvésű kekszek, nápolyik, chipsek, csokoládék, sütemények esetében.

Az újabb élelmiszeripari szabályozásnak köszönhetően azonban ezekben a termékekben is egyre kisebb arányban találunk transzzsírsavforrásokat. Tekintve, hogy a transzzsírsavak a táplálkozással a szervezetbe juttatott koleszterinhez és a telített zsírsavakhoz hasonlóan a vér koleszterinszintjét kedvezőtlen irányba befolyásolják, ezzel a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőjének számítanak, az ipari (részlegesen hidrogénezett) margarinokat tartalmazó termékek rendszeres fogyasztása nem javasolt.

123f.com

Ma már a piacon előforduló, korszerű étkezési margarinokban az összes zsírsavmennyiség csaknem négyötöde telítetlen, ebből 30 % az egyszeresen telítetlen és 30-50 % a többszörösen telítetlen zsírsav, a transzzsírsav-tartalom pedig 1 % alatti, sőt már olyan termékek is kaphatók, amelyek növényiszterin-tartalmuknak köszönhetően – természetesen a kiegyensúlyozott étrend részeként - alkalmasak a koleszterinszint csökkentésére. A jelenleg hazákban kapható étkezési, kenésre használt margarinok számottevő részében már nincs, vagy csak minimális mennyiségben van jelen transzzsírsav. Vásárlás alkalmával alaposan olvassuk el a csomagoláson található címkén az összetevőket: keressük az 1% alatti transz-zsírsavtartalommal rendelkező, napraforgóolaj helyett inkább repce-, olívaolajjal készült változatokat és kerüljük, lehetőleg egyáltalán ne fogyasszuk azokat a termékeket, amelyekhez (részlegesen vagy teljesen) hidrogenizált (keményített) növényi olajat használtak fel.

Vaj

A vaj az emberiség egyik legrégibb, állati zsiradékból, tejből, illetve tejszínből előállított élelmiszere. Hazánkban elsősorban tehéntejből készül (holott birka, kecske, jak, sőt bivaly- és tevetejből is előállítható), emiatt tejfehérje-allergiások számára nem javasolt, ahogyan a vajból előállított gí (ghee, más néven tisztított vaj) sem. A vaj 80% zsírt tartalmaz, ennek 45%-a telítetlen zsírsav, amelyből 83% az egyszeresen telítetlen és 17% a többszörösen telítetlen. Zsírtartalmuk következtében a vaj és vajkészítmények általában nagy energiatartalommal bírnak; legnagyobb mennyiségben telített zsírsavakat, kisebb mértékben egyszeresen telítetlen, legkisebb mennyiségben többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaznak. A rövid lánchosszúságú zsírsavaknak köszönhetően a vaj jól emészthető zsiradék, a közepes lánchosszúságú, ún. MCT (medium chain triglycerids) zsírsavak pedig könnyen felszívódnak az emésztőrendszerből.

Tápértéke tükrözi a tej zsírsav-összetételét, hiszen nem más, mint a tej többi összetevőjétől elválasztott tejzsír, ezért viszonylag nagy arányban fordulnak elő benne telített zsírsavak. Fontos megjegyezni, hogy a vaj zsírsav-összetételét nagymértékben befolyásolja az állat által elfogyasztott takarmány minősége. A vaj hátrányaként írható le, hogy koleszterint is tartalmaz (kb. 0,3%), előnye ezzel szemben, hogy vitaminforrás lehet a benne lévő A-, D-, E-, K-vitamin és a színét adó karotin miatt. Egészséges emberek számára vajból a heti néhány alkalommal történő, mértékletes fogyasztás (kenyérre kenve, szendvicsben) nem jelent problémát. A szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázata vagy jelenléte esetén az étrendből mellőzendő vagy csak kis mennyiségben (vékonyan kenve) javasolt.

Összegzés

A vegyes, kiegyensúlyozott étrend esetén mind a vaj, mind a margarin része lehet a mindennapjainknak, természetesen kellő önmérséklet mellett. Túlsúly vagy elhízás esetén a csökkentett zsírtartalmú termékek (light margarin, light vaj), emelkedett koleszterinszint esetén a növényi szterineket tartalmazó margarinok fogyasztása javasolható.

Végeredményben az is megoldás lehet, és így a vegyes, kiegyensúlyozott étrend részeként egyik oldalra sem billen a mérleg nyelve, ha a kenyérre, pékárura nem kenünk sem vajat, sem margarint, amennyiben mégis, akkor azt vékonyan és nem minden alkalommal tesszük, a kíméletes módon történő ételkészítéshez vagy a szendvicskrémekhez pedig inkább növényi olajat (például repce-, olíva-, lenmag-, szójaolaj) használunk. Így csökkenthetjük a saját aggodalmainkat és megőrizhetjük egészségünket.

Irodalom

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: Táplálkozási Akadémia Hírlevél, III. évfolyam 11. szám, 2010. november

Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet: Gyakori kérdések a transz-zsírsavakról.

S. Department of Agriculture, U. S. Department of Health and Human Services: Dietary Guidelines for Americans, Washington, 2010.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A zsírban oldódó vitaminok szerepe a táplálkozásban A zsírban oldódó vitaminok szerepe a táplálkozásban
A zsírban oldódó vitaminok a szervezetben hosszabb ideig raktározódnak, kiürítésükre jóval lassabban kerül sor, mint a vízben oldódó vitaminoknak, amelyekből csak igen kevés vagy semmi nem raktározódik, ezért a táplálékkal szinte naponta fel kell venni őket.
Schmidt Judit
Növényi koleszterinszint-csökkentők Növényi koleszterinszint-csökkentők
A növényi szterolok (más néven fitoszterinek) csaknem valamennyi növényfélében fellelhető bioaktív hatóanyagok. Gyakran használják fel élelmiszerek dúsítására, mivel kedvező hatásuk, hogy rendszeres fogyasztás mellett csökkentik az emelkedett LDL-koleszterin-szintet. Egyéb hatásaikkal és a legjellemzőbb forrásaikkal ismerkedhetsz meg.
Schmidt Judit
Az Ornish-étrend bemutatása Az Ornish-étrend bemutatása
Az Ornish-diéta vagy inkább –étrend sokak fejében talán csak úgy él, mint egy újabb fogyókúrás módszer, holott nem erről szól. Egy átfogó életmódprogram szerves része az étrend, amelynek követői inkább mintegy pozitív mellékhatásként észlelhetik a fogyást, mivel nem ez a fő cél, bár sok esetben a fogyás is sokat segíthet az egészségi állapoton (amennyiben indokolt). Emellett számos olyan pozitív hatás várható az étrendtől, amely hozzájárul a betegség állapotának javulásához, a gyógyuláshoz, egy egyénre szabható rendszerben. Cikkünkben az Ornish-étrend sajátosságaival ismerkedhet meg.
Schmidt Judit