Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Dr. Palik Éva, Horváth Zoltánné

Növényi koleszterinszint-csökkentők

A növényi szterolok (más néven fitoszterinek) csaknem valamennyi növényfélében fellelhető bioaktív hatóanyagok. Gyakran használják fel élelmiszerek dúsítására, mivel kedvező hatásuk, hogy rendszeres fogyasztás mellett csökkentik az emelkedett LDL-koleszterin-szintet. Egyéb hatásaikkal és a legjellemzőbb forrásaikkal ismerkedhetsz meg.

A növényvilág ismert és bizonyított hatású koleszterinszint-csökkentőinek két nagy csoportját különbözetjük meg, a fitoszterolokat és a fitosztanolokat. A leggyakrabban előforduló vegyületeik a béta-szitoszterol, a kampeszterol és a sztigmaszterol. A koleszterinéhez nagyon hasonló szerkezetű anyagok.

Természetes forrásaik

A fitoszterolok kis mennyiségben számos gyümölcsben, zöldségben, gabonafélében, diófélében, olajos magvakban (szezámmag: 700 mg/100 g, lenmag: 200 mg/100 g, mogyoró: 200 mg/100 g, kesudió: 160 mg/100 g), hüvelyesekben, növényi olajokban (búzacsíraolaj: 550-1970 mg/100 g, kukoricaolaj: 730-1390 mg/100 g) és egyéb növényi forrásokban megtalálhatóak, emellett alapvető összetevői a növényi sejthártyának. Elenyésző mennyiségben a növényi sztanolok is előfordulnak hasonló élelmiszerekben, de kereskedelmi használatra hidrogenizációval állítják elő ezeket a növényi szterolokból.

Főbb hatásaik

A növényi szterolok 50%-kal képesek csökkenteni a koleszterin bélrendszerből történő felszívódását, és növelni mind az étellel bekerülő, mind a bélrendszerbe kiválasztott koleszterin széklettel történő ürülését. Ezáltal a napi rendszeres, 2-3 grammnyi fitoszterol/fitosztanol fogyasztása 7–11%-kal csökkenti az LDL-koleszterinszintet, miközben a HDL- és a trigliceridszintet nem befolyásolja (normál és emelkedett koleszterinszint mellett). A vér koleszterinszintjének csökkenése pedig mérsékelheti a koszorúerek betegségének kockázatát. A napi 3 grammnál nagyobb mennyiség ugyanakkor nem eredményez fokozottabb hatást. A napi 8,6 gramm rendszeres fogyasztása is kimutatottan biztonságos mennyiség. A szokásosnál nagyobb fitoszterolfelvétel esetén, 1-12 hónapos periódust követően, a szérum csökkent karotinoidszintjével kell számolnunk, ez a hatás azonban a rendszeres, napi ötszöri (sötétzöld, citrom- és narancssárga) zöldség- és gyümölcsfogyasztással megelőzhető.

A növényi szterolok, sztanolok a koleszterinszintet csökkentő gyógyszerek (például a sztatinok) hatásait fokozhatják. Azonban emellett is fontos a megfelelően összeállított, zsír- és koleszterinszegény, zöldségekben, gyümölcsökben gazdag étrend követése.

Fitoszterolokkal dúsított élelmiszerek

A jellegzetes nyugati étrend átlagosan 20-50 mg szterol és 150-400 mg sztanol elfogyasztását jelenti egy nap. Ilyen kis mennyiségben azonban ezek az anyagok nem rendelkeznek jelentős hatással a koleszterin felszívódására, ezáltal a koleszterinszintre sem. Mivel a hagyományos étrenddel nem vehető fel a várt mértékű és jelentős hatás eléréséhez szükséges mennyiségű fitoszterol, az Európai Unió számos élelmiszertípusban jóváhagyta a napi 3 grammnál nem több fitoszterolbevitelt eredményező dúsítást.

A hozzáadott növényi szterolok, illetve sztanolok mennyiségét számos élelmiszer (például a margarinok, salátaöntetek, tejes termékek, fermentált tej, joghurt-, sajtfélék, szójaitalok, illetve csípős szószok) esetében szabályozzák. Ennek értelemében a gyártók úgy kötelesek forgalomba hozni a terméket, hogy a csomagoláson úgy jelenítik meg a növényi szterolok, sztanolok mennyiségét, hogy könnyen lehessen azt legfeljebb 3 grammot (napi egy adag fogyasztása esetén) vagy 1 grammot tartalmazó adagokra (napi három adag fogyasztása esetén) osztani.

A következő élelmiszertípusokban engedélyezett a fitoszterolokkal, fitosztanolokkal, illetve ezek észtereivel történő dúsítás: margarinok, növényi olaj alapú kenőzsiradékok, egyes tejtípusú termékek, egyes fermentált tejtermékek (joghurt), tejalapú gyümölcsitalok, szójaitalok, egyes sajtjellegű termékek, salátaöntetek, majonézjellegű termékek, fűszeres szószok, 50%-nál több rozslisztet tartalmazó kenyér, illetve pékáru, rizsitalok.

123rf.com

A magyar piacon jelenleg kevés fitoszterollal dúsított termék (pl. egy fajta kenőmargarin) kapható. Árszintjük gyakran többszöröse a velük  összehasonlítható, hagyományos termékekének. Így – mivel a hazai fogyasztók vásárlási szokásait az árak jelentősen befolyásolják - nem várható, hogy a hazai lakosság azon csoportjai, amelyek emelkedett koleszterinszintjük miatt jelentős előnyökkel fogyaszthatnák a fitoszterolokkal dúsított élelmiszereket, elegendő mennyiségben visznek be növényi szterolokat az ilyen termékekből. Így a termékek önmagukban kevéssé érik el a kívánt hatást, azonban közérthető és rendszeres tájékoztatással (például a jól megszerkesztett reklámok, az áruházi kóstoltatások vagy éppen egy dietetikussal történő konzultáció során) a célcsoportba tartozó fogyasztók fitoszterolfelvétele növelhető. Ugyanakkor a napi ajánlott 3 grammot meghaladó fitoszterolfelvétel esélye még az ilyen készítményt naponta fogyasztó egyének esetében is elhanyagolható.

Fontos kiemelni, hogy a koleszterinszintet csökkentő gyógyszert szedők csak orvosi felügyelet alatt fogyaszthatják ezeket a növényi szterolokkal, sztanolokkal dúsított termékeket.

Ellenjavallatok 

Mivel az emelkedett LDL-koleszterinszint a lakosság jelentős hányadát érintő kockázati tényező, annak csökkentése számos egészségi előnnyel járhat. Mégis a lakosság egy része számára nem javasolható a fitoszterolokkal dúsított élelmiszerek fogyasztása. Az igen ritka, öröklődő, genetikai rendellenességben, úgynevezett szitoszterolémiában szenvedő egyéneknek, valamint a várandós vagy szoptató nőknek, illetve 5 év alatti gyermekeknek. Utóbbi kitételt a gyártók a termékek csomagolásán kötelesek írásban is feltüntetni.

Irodalom

Lugasi A.: Fitoszterinekkel dúsított élelmiszerek: szerepük a szérumkoleszterol-szint csökkentésében, európai közösségi engedélyezésük, piacra kerülésük feltételei. Orvosi Hetilap, 2009;150(11):483-449.

Császár A.: Növényi szterinek és a koleszterin metabolizmusa – új eredmények. Új DIÉTA, 2009;18(1):30.

Barna M.: A Magyar Tudományos Akadémia Élelmiszer-tudományi komplex bizottság táplálkozástudományi munkabizottság állásfoglalása: A növényi szterinekkel dúsított élelmiszerek előnyeiről, kockázatáról. Metabolizmus, 2009;7(1):53-54.

 

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Az Ornish-étrend bemutatása Az Ornish-étrend bemutatása
Az Ornish-diéta vagy inkább –étrend sokak fejében talán csak úgy él, mint egy újabb fogyókúrás módszer, holott nem erről szól. Egy átfogó életmódprogram szerves része az étrend, amelynek követői inkább mintegy pozitív mellékhatásként észlelhetik a fogyást, mivel nem ez a fő cél, bár sok esetben a fogyás is sokat segíthet az egészségi állapoton (amennyiben indokolt). Emellett számos olyan pozitív hatás várható az étrendtől, amely hozzájárul a betegség állapotának javulásához, a gyógyuláshoz, egy egyénre szabható rendszerben. Cikkünkben az Ornish-étrend sajátosságaival ismerkedhet meg.
Schmidt Judit
Szív- és érrendszeri betegségek Szív- és érrendszeri betegségek
A szív és az érrendszer betegségei okozzák a legtöbb halálesetet szerte a világon. Az érelmeszesedés a szervezet egészét érinti, de különböző mértékben jelenhet meg az érrendszer különféle területein: a szív koszorúerein, az agyi ereken vagy a végtagok verőerein. Egészséges életmóddal és táplálkozással megelőzhető lehet a betegség, lassulhat a már kialakult baj romlása és erősíthető a gyógyszeres kezelés hatása.
Dr. Nebenführer Zsuzsa
Az ómega-3 zsírsavak szerepe a depresszió megelőzésében Az ómega-3 zsírsavak szerepe a depresszió megelőzésében
Az ómega-3 zsírsavak fontos szerepet töltenek be az idegrendszer működésében. A megfelelő ómega-3 zsírsav-tartalmú étrend fogyasztása segíthet a szellemi funkciók megőrzésében és a depresszió kialakulásának megelőzésében is.
Dobos-Kufcsák Judit