Szerző: Moharos Melinda | Lektor: Dr. Biró Lajos

Az alkohol helye, szerepe az idős emberek étrendjében

Az alkohol öl, butít és nyomorba dönt – tartja a mondás. Azonban a köztudottan káros következmények mellett, úgy tűnik, hogy mérsékelt fogyasztása kedvező egészségi hatásokkal is járhat.

Az alkoholfogyasztás több mint 200 betegség kiváltó tényezője, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az alkohol évente 3,3 millió halálesetért felelős. Ez az összes halálozás 5,9%-a a világon.

A rendszeres, nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás összefüggésbe hozható bizonyos májbetegségekkel, idegrendszeri, agyi kórképekkel, gyomorpanaszokkal, és néhány daganatos betegség kialakulásával.

Ugyanakkor egyre több vizsgálat eredményei alapján elmondható, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás kedvező hatással is lehet a szív- és érrendszerre, csökkentheti a szívinfarktus, az agyvérzés, a veseműködési zavar kockázatát, valamint a kognitív funkciók romlását is.

Mit jelent a mérsékelt alkoholfogyasztás?

A WHO szerint a napi mérsékelt alkoholmennyiség felső határa (amennyi alkalmanként még nem okoz problémát az egészséges felnőtteknek) nőknél 2 pohár, férfiaknál 3 pohár bornak megfelelő mennyiségű alkohol. (1 pohár/1 dl bor = 10 g alkohollal számolva). Emellett javasolt alkoholmentes napokat is tartani, s az, aki nem iszik alkoholt, az tartsa magát ehhez, ne szokjon rá!

10 g alkoholt tartalmazó italmennyiségek

Ital fajtája Mennyiség
Whisky 2,5cl
Sör 25cl
Cider 25cl
Pezsgő 10cl

eufic.org

Kognitív funkciók és az alkohol - pro és kontra

Idősek esetében a már viszonylag nagyobb mennyiségű, huzamosabb időn át tartó alkoholfogyasztás is megnöveli az esélyét a demencia jellegű tünetek megjelenésének, ilyen például a rövidtávú memória elvesztése, sőt, becslések szerint az összes demencia 10%-áért az alkohol tehető felelőssé.

Egy 3 éves, utánkövetéses német vizsgálat során fordított arányosságot találtak a mérsékelt alkoholfogyasztás és a demencia kialakulásának kockázata között 75 éves, vagy idősebb emberek esetén. Kisebb volt a valószínűsége az elbutulás megjelenésének a keveset ivók esetén, mint a teljesen absztinenseknél (absztinens az, aki egyáltalán nem iszik alkoholt).

Azonban a kutatók szerint, bár van kapcsolat, nem biztos, hogy ok-okozati, lehet, hogy az egyes résztvevők egészségesebb életmódja (étrend, fizikai aktivitás, mentális tréning) magyarázza a kedvező eredményt.

shutterstock.com

Egy New Yorki-i kutatás során az alkohol és az agy szerkezetének (teljes agy- és a fehérállomány térfogatának) a kapcsolatát vizsgálták MRI segítségével. A mérsékelt mennyiségű alkoholt, pontosabban vörösbort fogyasztók agyának össztérfogata nagyobb volt, mint az alkoholt egyáltalán nem fogyasztóké, azaz kedvező hatással lehet a kismértékű alkoholfogyasztás az agy öregedésére. Ugyanezt a kapcsolatot sör, vagy likőrök esetén nem sikerült kimutatni, tehát nem, vagy nem csak az alkohol hatásáról van szó.

Egy 2613 fős, 5 éves utánkövetéses kutatás során szintén a vörösborfogyasztás során mutatkozott kedvező hatás a kognitív funkciók romlását tekintve, különös tekintettel a memóriára és az alkalmazkodó képességre. Ez esetben is valószínűsítik, hogy a vörösbor egyéb összetevői a felelősek a pozitív hatásokért, és nem az alkoholtartalom.

A kutatók feltételezik, hogy a csekély-mérsékelt borfogyasztás és a kedvező kognitív hatások egyik fő oka a vörösborban található rezveratrol nevű, antioxidáns hatású polifenol, ami többek között fokozza a béta-amyloid nevű fehérje kiürülését (az Alzheimer-kór egyik fő oka ennek a fehérjének a felszaporodása az agyban).

A szív- és érrendszeri betegségek szempontjából szintén védő hatást feltételeznek a vörösborfogyasztás esetében: csekély, illetve mérsékelt fogyasztás esetén csökkenhet a kockázata a magas vérnyomás, a szívkoszorúér-betegség, az agyvérzés és a szívinfarktus kialakulásának.

Zárszó

Bár a fenti eredmények kecsegtetők lehetnek, nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy ezek kivétel nélkül a mérsékelt, vagy csekély, jó minőségű alkoholos italok fogyasztása kapcsán születtek (jellemzően 1-2 pohár [dl]/nap vörösborral számolva). Indokolatlan lenne tehát az alkoholt megelőző vagy terápiás céllal fogyasztani.

A rendszeres, nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztástól továbbra is tartózkodni kell, mert abban az esetben már az alkohol romboló hatásai érvényesülnek.

Irodalom

World Health Organization: Alcohol Fact Sheet. 2018.09.21.

Weyerer S. et al.: Current alcohol consumption and its relationship to incident dementia: results from a 3-year follow-up study among primary care attenders aged 75 years and older. Age Ageing. 2011;40(4):456-463.

Gu Y. et al.: Alcohol intake and brain structure in a multi ethnic elderly cohort. Clin Nutr. 201433(4):662–667.

Bastianetto S., Ménard C., Quirion R.: Neuroprotective action of resveratrol. Biochimica et Biophysica Acta (BBA). Molecular Basis of Disease, 2015;1852(6):1195–1201.

Astrid C. J. Nooyen et al.: Consumption of alcoholic beverages and cognitive decline at middle age: The Doetinchem Cohort Study. British Journal of Nutrition, 2014; 111(4):715-723.

Ronksley P. E. et al.: Association of alcohol consumption with selected cardiovascular disease outcomes: a systematic review and meta-analysis. British Medical Journal, 2011;342:d671. doi:10.1136/bmj.d671

Tresserra-Rimbau A. et al.: Moderate red wine consumption is associated with a lower prevalence of the metabolic syndrome in the PREDIMED population. British Journal of Nutrition, 2015;113(2):S121-S130.

 

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A folyadékfogyasztás hatása az agyműködésre A folyadékfogyasztás hatása az agyműködésre
Nem elhanyagolható a folyadék-, vagyis a vízfogyasztás szerepe. Ha nem iszunk eleget, vérünk besűrűsödik, a szív munkája nehezebb, mert a viszkózusabb (nagyobb súrlódású) vért kell pumpálnia az erekben, amely így lassabban, nehezebben jut el a sejtekhez, így azok nem kapnak elég oxigént, tápanyagot sem.
Schmidt Judit
Az alkoholos italok fogyasztásának rövid és hosszú távú hatásai Az alkoholos italok fogyasztásának rövid és hosszú távú hatásai
Sokan úgy vélik, hogy az alkoholfogyasztás az emberiséggel egyidős. Az biztos, hogy amióta felfedték kedélyállapotra gyakorolt hatását, a fermentált nedűk sokak által kedvelt itallá váltak.
Kiss-Tóth Bernadett
A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges étrend alappillére A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges étrend alappillére
Mindannyian tudjuk, hogy víz nélkül nincs élet és a szomjazást kevésbé bírjuk, mint az éhezést. Kevésbé vagyunk tisztában a túl sok és a túl kevés folyadékfogyasztás lehetséges hatásaival.
Schmidt Judit