Szerző: Török Tímea | Lektor: Dr. Biró György

Minden, amit a növényi italokról tudni érdemes

Növényi italoknak nevezzük azokat a tej helyett fogyasztott italokat, amelyek általában víz és valamilyen növényi részből készülnek. Alapként szolgálhatnak különféle gabonák, álgabonák, hüvelyesek vagy olajos magvak. A növényi italok lehetőséget nyújtanak azok számára, akik bármilyen okból kifolyólag nem fogyasztanak állati tejet.

Hazánkban is egyre növekvő népszerűségnek örvendenek a növényi italok. Nem meglepő, hiszen amellett, hogy alternatívát nyújtanak a tejfehérje allergiások számára, különféle élethelyzetekben is alkalmazhatók. Beilleszthető számos vegetáriánus vagy vegán étrendbe, megoldás lehet azok számára, akik szeretnék csökkenteni ökológiai lábnyomukat, vagy etikai okokból nem fogyasztanak tejet. Habár konyhatechnológiailag alkalmasak lehetnek a tehéntej pótlására, táplálkozásélettani jelentőségük elmarad állati eredetű társaiktól.

Hogyan készülnek?

  • Készülhet különféle olajos magvakból (mandula, kesudió, mogyoró), gabonákból (zab, rizs, köles), álgabonákból (quinoa, hajdina), hüvelyesekből (szója, borsó) illetve pálmafélékből (kókusz).
  • Az alapanyagot tisztítás, esetleg pörkölés után vízben áztatják (ha szükséges), majd aprítják és homogenizálják, végül leszűrik.
  • Ízesíthetik aromákkal vagy cukorral, illetve, hogy elérje a tejszerű állagot, növényi olajokat, emulgeálószereket és sűrítőanyagokat is adhatnak hozzá.
  • Gyakran dúsítják D- és B-vitaminokkal, különféle ásványi anyagokkal.

 Táplálkozásélettani megítélésük

Habár látványban és konyhatechnológiában hasonlítanak a tehéntejhez, tápértéket és biológiai hasznosulásukat illetően teljesen eltérnek.

  • Fehérje tartalmuk szinte elhanyagolható (kb. 0-1,7 g/100 g), illetve biológiai hasznosulásuk is kisebb fokú a tehéntejhez képest. Egyedül a szójaital kivétel ez alól, 2,9-3,4 g/100 g fehérjetartalommal.
  • Szénhidrát tartalmuk függ a használt alapanyagtól, illetve a hozzáadott cukor mennyiségétől. A gabona alapúak, mint például a rizs vagy zabital, magasabb szénhidráttartalommal rendelkeznek természetesen magas keményítő tartalmukból adódóan. Ez hozzáadott cukorral akár háromszorosa is lehet a tehéntej 5 grammjához képest. Az olajos magvakból, hüvelyesekből, illetve kókuszból készült italok szénhidrátmennyisége elhanyagolható, amennyiben nincs bennük hozzáadott cukor.
  • Zsírtartalmukat többségében telítetlen zsírsavak alkotják, így kedvező élettani hatásokkal bírnak. Növényi eredetükből adódóan koleszterinmentesek.
  • Energiatartalmukat nagyban befolyásolja az alapanyag, illetve a hozzáadott cukor vagy ízesítőanyag mennyisége. Általánosságban elmondható, hogy alacsonyabb energiatartalommal bírnak a tehéntejhez képest (amennyiben nem tartalmaznak hozzáadott cukrot).
  • Ásványi anyagok és vitaminok dúsítás útján növelik a növényi italok tápértékét. Leggyakrabban kalcium, D- és B12-vitaminnal gazdagítják, hogy a tehéntej ásványi anyag és vitamin tartalmát imitálják. Ezen mikrotápanyagok biológiai hozzáférhetősége és hasznosulása azonban megkérdőjelezhető, termékenként változó.

 

A tejfehérje allergiások számára, illetve azoknak, akik életvitelükből adódóan (növényi étrend, etikai, ökológiai okok) nem fogyasztanak állati tejet, segítséget nyújthatnak a növényi italok.

A tejcukor érzékenyek számára már nagy választékban kapható laktózmentes tehéntej, ami ugyanúgy tartalmaz értékes makro- és mikrotápanyagokat, így nem ajánlott lecserélni növényi italokra.

Ahhoz, hogy fedezni tudjuk a napi kalcium szükségletünket, napi fél liter tej vagy ennek megfelelő kálciumtartalmú tejtermék fogyasztása javasolt. Növényi italok fogyasztása egy egyészséges embernek csupán az étrend színesítésére javasolt.

Mogyoróital recept

  • 300 g törökmogyoró
  • 800 ml víz
  • 1 csipet só
  • 1 mk őrölt fahéj

A törökmogyorót egy tepsire szórjuk, és 190 fokra előmelegített sütőben 10 percig pirítjuk. Ezután kb. fél liter vízbe áztatjuk, 4-5 órán át (vagy egy egész éjszakát). Hozzáöntünk még 800 ml vizet, ízesítjük kevés sóval és a fahéjjal, és alaposan leturmixoljuk. Egy gézdarabon átszűrjük, átnyomkodjuk, kancsóba töltjük, majd hűtőben tároljuk. 

A házilag elkészült növényi italok fennmaradt melléktermékét (általában az alapanyag rosttartalma) bele lehet sütni süteményekbe, muffinba, palacsintába. 

 

Források:

https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2019/11/taplalkozasi_akademia_hirlevel_2019_11_novenyi_italok.pdf

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30937581/

https://www.okostanyer.hu/okostanyer-felnott/

https://streetkitchen.hu/green-kitchen/vegan/3-fele-hazi-novenyi-tej/