Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Dr. Raposa L. Bence

Elég folyadékot ittál-e?

A folyadék, víz elengedhetetlen a szervezeted megfelelő működéséhez. Egészséges embereknél a megfelelő folyadékellátottság rendszeres folyadékfogyasztással általában könnyedén biztosítható. Ha kellően tudatos vagy, akkor is megállapítható, hogy eleget ittál-e, ha mondjuk, nem tudod összeszámolni az elfogyasztott dl-ek, poharak számát.

Honnan ismerhető fel, ha nem fogyasztottál elég folyadékot?

Ha túl keveset iszol, akkor a szervezeted számos módon üzen, mielőtt még szomjasnak éreznéd magad. Ilyen „üzenet” lehet a testtömeg-csökkenés, a bőr rugalmasságának csökkenése, a bőr, a nyelv és a nyálkahártyák (száj, orr) kiszáradása, a lassuló pulzus, a hirtelen felálláskor jelentkező vérnyomásesés és szapora pulzus, a vizeletürítés csökkenése, a koncentráltabb, kisebb mennyiségű, sötétebb (narancssárgás-barnás) vizelet (ideális esetben szalmasárga, világossárga), a csökkent étvágy, a hosszúkás vájatok a nyelveden, ill. zavartság, dekoncentráltság is jelentkezhet.

 

Hasonló tünetekkel jelentkezik, de a kiszáradás már komolyabb következményekkel járhat.

  • A testtömeg 1%-ánál kisebb folyadékhiány esetén fejfájás, a koncentrálóképesség csökkenése, fáradtság, szédülés is észlelhető.
  • A testtömeg 1%-ánál nagyobb (és esetleg tartós) folyadékhiány esetén már légzési nehézségek, csökkenő szellemi kapacitás, mentális problémák, székrekedés, fogproblémák (pl. fogkő), szájüregi betegségek, rosszabb esetben vesekő is kialakulhat.

Vizelet színskála

diabetika.hu

 

Ne csak akkor igyál, ha szomjas vagy!

A nap során folyamatosan és rendszeresen igyál, vigyél magaddal például kulacsot a munkahelyedre, de sportoláshoz mindenképpen! A folyadékhoz nem csak ivással, hanem evéssel is hozzájuthatsz, például levesekkel, mártásokkal, főzelékekkel, salátákkal, lédús zöldségekkel, gyümölcsökkel, joghurttal, kefirrel is.

 

Irodalom

Lutz C., Prytulski K.: Táplálkozástudományi kalauz, Zafír Press, Budapest, 2012.

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. Hidratáció – a család minden tagjának. Táplálkozási Akadémia Hírlevél. 2016;9(3)

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. Időskori folyadékfogyasztás. Táplálkozási Akadémia Hírlevél. 2013;6(10)

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A kávéfogyasztás egészségre gyakorolt hatásai A kávéfogyasztás egészségre gyakorolt hatásai
A kávé mindennapjaink részét képezi, még akkor is lépten-nyomon találkozhatsz az illatával, ha nem is fogyasztod vagy nem rendszeresen. Sokak számára a nap indításához elengedhetetlen kellék, míg mások inkább a délutáni bágyadtságukat enyhítik vele. Nem kérdés, sokan szeretik, és ezért felmerül a kérdés, vajon milyen egészségi hatásai vannak a fogyasztásának.
Schmidt Judit
A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges étrend alappillére A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges étrend alappillére
Mindannyian tudjuk, hogy víz nélkül nincs élet és a szomjazást kevésbé bírjuk, mint az éhezést. Kevésbé vagyunk tisztában a túl sok és a túl kevés folyadékfogyasztás lehetséges hatásaival.
Schmidt Judit
A tea egészségre gyakorolt hatásai A tea egészségre gyakorolt hatásai
Nem mindegy, milyen fajta teát iszunk, ahogyan az sem, hogyan készítjük el. A napszak, a hangulatunk, de akár egészségi állapotunk szerint is más és másfajta tea élvezetével tehetjük teljesebbé életünket. Írásunkból megtudható, miért jó teázni, és melyik tea hogyan védi az egészségünket.
Schmidt Judit
Az ásványvizek fajtái és hatása az egészségi állapotra Az ásványvizek fajtái és hatása az egészségi állapotra
A legtöbben nem ivóvízhez, hanem ásványvízhez nyúlnak, mikor vizet szeretnének inni. Az éttermekben, kávézókban is ásványvizet szolgálnak fel víz gyanánt, így fontos, hogy tisztában legyünk összetételükkel és egészségi hatásaikkal.
Kiss-Tóth Bernadett