Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Dr. Biró György

Étrendi tanácsok gyomorégés, reflux esetére

A reflux szinte népbetegségnek számít hazánkban. Sokak életét megkeseríti a probléma, ami szerencsére a legtöbb esetben az életmódváltással, a panaszt okozó ételek, italok, ételkészítési eljárások kerülésével enyhíthető, elkerülhető. Súlyosabb esetben ez sajnos nem elég. Jelen esetben az étrendi tippekre, praktikákra tértünk ki bővebben.

Mit nevezünk refluxnak és ez mivel jár?

A reflux orvosi szakkifejezés, latinul „visszaáramlást” jelent, ami a gyomortartalom nyelőcsőbe való visszajutására utal. Akkor fordul elő, amikor a nyelőcső-gyomor határán lévő izomgyűrű – az izom gyengesége vagy a hasűri nyomás növekedése miatt - nem zár megfelelő módon. Ez a rendellenesség okozza azt, hogy az erősen savas, maró gyomornedv, némi ételmaradékkal együtt az erre érzékeny nyelőcsőbe feljutva kikezdi a nyelőcső falát, akár gyulladást, kisebesedést is okozva ezzel. A reflux tipikus tünete a nyelőcsőégés, a gyomorégés, a savvisszaáramlás, a nyáladzás, a fájdalmas nyelés és a böfögés.

A savas visszaáramlás elsősorban lehajláskor, lefekvéskor, hideg vagy forró ital fogyasztását követőn, étkezés után jelentkezik. Emellett számos más tünettel is járhat, amelyek esetében nem gondolnánk elsőre a refluxra, ide tartozik például a gyomortáji fájdalom, a hányinger, a gombócérzés a torokban, vagy a feszítő, mellkasi fájdalom (étkezés után vagy éjjel). Az idült köhögés, a fulladásos rohamok, a reggeli rekedtség, a torokköszörülés, az orrgarati váladékcsorgás érzése, az orrdugulás, a halláscsökkenés és a fülpattogás is ide sorolható, bár ezek nem a nyelőcsőben jelentkeznek, a hátterükben azonban állhat a reflux.

A nyelőcső falának sérülései mellett komoly életminőséget rontó tényező lehet az éjszakai reflux, ami jelentősen befolyásolja az alvás minőségét (ilyenkor többször rövid időre felébred az illető), súlyosabb esetben ez nappali álmossághoz, aluszékonysághoz is vezethet. Enyhe refluxos panaszok esetén elegendők az étrendi és az életmódbeli változtatások, míg komolyabb problémák esetén gyógyszeres kezelésre vagy akár műtétre is sor kerülhet. A panaszok gyakoribbá és súlyosabbá válása esetén emiatt ne halogassuk az orvoshoz fordulást!

Életmódbeli tanácsok a refluxos panaszok elkerülésére

A refluxnak számos oka lehet, például rekeszsérv, várandósság, egyes gyógyszerek, lassult gyomorürülés, de a panaszok leggyakrabban a helytelen életmódra vezethetők vissza. Ide tartozik a túlsúly, a dohányzás, a túlzott alkohol-, cukorfogyasztás, a gyakori stressz, a rendszertelen táplálkozás, ill. a nem jól összeállított étrend. Az alábbi tippek követése segíthet a kellemetlen panaszok megelőzésében.

  • Túlsúly esetén javasolt a testtömeg (fokozatos) csökkentése.
  • Kerülendő a dohányzás. A leszokáshoz szükség esetén kérjük szakmai segítséget!
  • A szűk ruházat viselése mellőzendő. Étkezés közben segíthet az öv meglazítása.
  • Az étkezések gyakorisága is számottevő, kövessük a többször keveset elvét, együnk gyakrabban, de egyszerre ne fogyasszunk nagy mennyiségű ételt!
  • Az étkezés nyugodt körülmények között, lassan, ülve történjen! Kerüljük a fekve vagy előregörnyedt testtartásban való étkezés!
  • Ha a hajlongással járó munka vagy sport miatt az izomgyűrű nem zár tökéletesen, akkor az étkezést követő 2-3 órában kerülendők ezek a mozdulatok.
  • Lefekvés előtt 2 órával már ne étkezzünk és az étkezés után ne is mellőzzük a vízszintes testhelyzetet (ilyen például a vasárnapi ebéd utáni szundikálás)!
  • Alváskor javasolt megemelni az ágy fej felőli végét vagy több párnát használni, ez megakadályozza a gyomortartalom visszafolyását a nyelőcsőbe.
  • A stressz káros hatásainak a mérsékléséhez meditációs és/vagy relaxációs technikák elsajátítása sokat segíthet.

Étrendi tanácsok a refluxos panaszok elkerülésére

  • A fehérjegazdag étrend előnyös ebben az esetben, mivel a fehérjefogyasztás jótékony hatással van a záróizomra. Ez nem egyenlő a mértéktelen húsfogyasztással, hiszen a növényekben, így a gabonákban, hüvelyesekben is találhatók értékes fehérjék.
  • Nem ajánlott a bő zsiradékban (olajban, zsírban) való sütés és a panírozás, mivel azt jelentős mértékben magába szívja az étel és a panír (pl. rántott hús, hasábburgonya, lángos, fánk) még fokozza a panaszokat. Részesítsük előnyben a gőzölést, párolást, grillezést, az alufóliában, agyagedényben vagy a sütőzacskóban történő sütést!
  • A zsírban gazdag húsok, tejtermékek (tejföl, tejszín, zsíros sajtok), valamint a pácolt, füstölt húskészítmények fogyasztása szintén kerülendő.
  • A cukormentes rágógumi (kivéve a mentolos rágót) rágása a fokozott nyálelválasztás miatt enyhíti a tüneteket.
  • A fűszerezéskor, ízesítéskor célszerű figyelembe venni, hogy a borsmenta, fodormenta mellett a fokhagyma, vöröshagyma fogyasztása is fokozza a panaszokat. Kerüljük a hagyma olajban történő pirításával készülő ételeket is (pl. pörkölt, gulyás)!
  • A citrusfélék, a paradicsom, a koffein (kávé, feketetea, erősre főzött zöldtea), a csokoládé és az alkohol fogyasztása is fokozza, fokozhatja a gyomorsav termelését és irritálja a gyulladt nyálkahártyát, ezért ezek is kerülendők, de legalább is mértékkel fogyasztandók.
  • A böfögésre késztető enni-, innivalók esetében megnyílik a gyomorszáj, és a felszálló levegő savas gyomortartalmat vihet magával. Emiatt a szénsavas italok is kerülendőnek számítanak.
  • Ahogyan a túl forró vagy a túl hideg ételek, italok is.

A reflux okozta panaszok esetében egyéni eltérések adódhatnak, éppen ezért fontos azt is megfigyelni, hogy kinél mi és milyen módon, mekkora mennyiségben okoz panaszt. Ebben segítséget nyújthat a táplálkozási és életmódnapló vezetése is, amelyben részletes nyomon követjük az elfogyasztott ételeket, italokat, azok mennyiségét és az észlelt panaszokat is. Szükség esetén, különösen egyéb problémák fennállása esetén, kérjük dietetikus segítségét is az egyénre szabott étrend összeállításában, hogy elkerüljük az étrend felesleges beszűkítését és az ebből eredő tápanyaghiányos állapotokat!

Irodalom:

Figler M., Kubányi J. (szerk.): Dietetika a háziorvosi gyakorlatban. SpringMed Kiadó, Budapest, 2015.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Gyomorrontás? Hogyan előzd meg és kezeld? Gyomorrontás? Hogyan előzd meg és kezeld?
A gyomorrontás mindenki életében legalább egyszer előfordul. Gyakran tapasztalhatjuk túlevést követően, egy romlott étel elfogyasztása vagy akár egy átmulatott éjszaka után.
Schmidt Judit
Mit is jelent a reflux betegség és mit tehetünk ellene? Mit is jelent a reflux betegség és mit tehetünk ellene?
A gyakori gyomorégésnek sokszor nem tulajdonítunk jelentőséget, pedig a tünetek hátterében akár komoly szövődményekkel, maradandó elváltozásokkal járó betegség, a reflux is állhat.
Galló Nóra
Testsúlyunk hatása a hangulatunkra Testsúlyunk hatása a hangulatunkra
Egyre több kutatás eredménye mutat rá arra, hogy a depresszió nagy kockázatot jelent az elhízásra, ugyanakkor maga az elhízás is jelentős kockázatot hordoz a depressziós tünetek megjelenésére. Mindkét esetben érdemes megvizsgálni az életmódbeli tényezőket, és a betegségek hátterében zajló sejtszintű folyamatokat is.
Dobos-Kufcsák Judit