Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Dr. Biró György

Étrendi tanácsok vesekövesség esetén

A vesekő megelőzése érdekében kiemelten fontos a megfelelő táplálkozás, elsősorban az elegendő folyadékfogyasztás. A már meglévő vesekő/vesekövek esetében és a további kőképződés megelőzése érdekében a javasolt étrend összetétele attól is függ, hogy a vesekő milyen összetételű. Ezeket a tanácsokat foglaltuk össze.

Általános táplálkozási javaslatok vesekövesség esetére

A vesekőbetegség esetén javasolt étrend során a kőalkotók mennyiségének és a vizelet koncentrációjának csökkentése a cél. Fontos, hogy a napi energia-felvétel a normál (ideális) testtömeg elérésének vagy megtartásának megfelelően igazodjon, kerülni szükséges a túlzott mértékű (első sorban az állati eredetű) fehérje- és szénhidrátfogyasztást, a telített zsírsavak és a transz-zsírsavak fogyasztását, törekedni kell a vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálékok (elsősorban zöldségek, gyümölcsök) rendszeres fogyasztására, kerülni kell az ételek erőteljes fűszerezését és sózását, s célul kell kitűzni a bőséges folyadékfogyasztást (összesen napi 2,5-3 liter, amelyből 1,5-2 liter az ivóvíz, a többi az ételekból és az anyagcsere folyamatokból származik). A folyadékokat (víz, szénsavmentes ásványvíz, cukormentes gyümölcstea, gyógytea, stb.) a nap során egyenletes mértékben szükséges elosztani, szükség esetben akár az éjszakai ébredés esetén is javasolt inni. Hányás, hasmenés, esetleges vízhajtó kezelés esetén, fokozott mértékű izzadás, valamint száraz, meleg levegőjű helyiségben kiemelten fontos a minél előbbi folyadékpótlás.

Egyénre szabott étrend tervezése

Az étrend felépítése szempontjából fontos ismerni a vesekő összetételét, ennek ismeretében tud a dietetikus további, egyénre szabott tanácsokkal szolgálni. A vesekő típusa szerint változik az étrend . A vesekövek legnagyobb része kalcium-oxalát-kő, de ezen kívül kisebb számban előfordul húgysavkő, valamint kalcium-foszfát-, struvit- és cisztinkő. A meglévő hajlam, valamint az étkezési szokások és az életmód ismeretében a jól összeállított étrend segíthet az újabb kőképződés megelőzésében is.

Kalciumtartalmú kő

Korábban gyakori tanács volt a kalciumtartalmú kövek esetében a kalciumban gazdag tej és tejtermékek fogyasztásának a megszorítása, azonban a kalciumban szegény étrend csökkenti ugyan a vizelet kalciumszintjét, de fokozza az oxalátürítést és így további kőképződéshez vezet, valamint növeli a csontritkulás kockázatát is, ezért a javasolt napi kalciumfelvétel a normál ajánlásnak felel meg (1000-1200 mg/nap). Emiatt elsősorban a tej, tejtermékek és egyéb, kalciumban gazdag nyersanyagok (pl. olajos magvak – jellemzően a szezámmag, szezámpehely, dió, mák, kalciumtartalmú ásványvizek) túlzott mértékű fogyasztása a kerülendő. Az abszorptív forma (amikor a belekből túl sok kalcium szívódik fel) esetében jöhet szóba a kalciumfelvétel csökkentése 800-1000 mg/nap mennyiségre.

Oxaláttartalmú kő

Az oxálsav (oxalát) étrendi felvételének csökkentése csak részben segíti a kőképződés megelőzését, mivel az oxálsav a közti anyagcserében is képződik. Az oxalátban gazdag élelmiszerek és a belőlük készült ételek fogyasztásának a megszorítása (max. 40-50 mg/nap oxalát) csak azoknál a betegeknél hatásos, akiknél az oxálsav fokozott felszívódása áll az oxalátkő hátterében (pl. krónikus gyulladásos bélbetegség, krónikus hasnyálmirigy-elégtelenség). Ebben az esetben érdemes a kalciumfelvételt is megnövelni, mert a bélben megkötött oxálsav ily módon kalcium-oxalát formájában kiürül a széklettel.
jelentős oxaláttartalom miatt általános vonatkozásban a következő nyersanyagok, élelmiszerek mérséklése javasolható: fekete és zöld tea (tej hozzáadása csökkentheti az oxalát felszívódását), kakaó, csokoládé, mazsola, banán, narancs, ribiszke, zeller, meggy, szárazhüvelyesek (pl. szárazbab, lencse, szója), paraj, sóska, cékla, rebarbara, petrezselyemzöld, kávé, kóla. A túlzott mennyiségű C-vitamin-felvétel (1000 mg/napnál több) is mellőzendő, mivel az aszkorbinsavból (C-vitaminból) oxálsav keletkezik. Emiatt a megadózisú C-vitaminfogyasztás nem javasolt, érdemes a természetes forrásokat előtérbe helyezni (friss, nyers gyümölcsök, zöldségek). A B6-vitamin is csökkenti az oxalát-kiválasztódást, emiatt az ebben gazdag élelmiszerek fogyasztása javasolt (az étrend egyéb céljainak megfelelően): máj, sovány, fehér hús, hal, tejtermék, hüvelyesek, élesztő, tej és a tojás.

Kalcium-oxalát tartalmú kő

Ez esetben a fenti két részben leírt tanácsok ötvözete érvényesül. Bár mivel ez a két típusú kő együtt a leggyakoribb vesekőtípus, ezért a legtöbb érintett számára ezek betartása a legfontosabb. A magnézium hatására növekszik a vizeletben a kalcium és oxálsav oldékonysága, ezért gyakrabban javasolhatók a magnéziumban gazdag nyersanyagok, például a teljes kiőrlésű gabonafélék, zöld levelű zöldségfélék (az olajos magvak az oxaláttartalmuk miatt mértékkel). Folyadékfogyasztásra a gyógynövényből (például medveszőlőlevélből, hársfavirágból, borókabogyóból, porcikafűből, lestyángyökérből, kukoricabibéből, kamillavirágból, babérlevélből, bodzagyökérből, áfonyalevélből) főzött híg, cukrozatlan tea javasolt.

Húgysavkő

Keletkezésében a köszvény, a rosszindulatú daganatos betegségek és a szalicilátok nagyobb adagjának tartós, rendszeres szedése játszik szerepet, amelyek jelentősen növelhetik a húgysavürítést és ezáltal a húgysavkő kialakulását. Mérsékelt fehérjetartalmú (0,8-1g/testtömeg-kilogramm/nap) és purinszegény étrend javasolt. Kerülendők a nagy purintartalmú nyersanyagok: belsőségek (borjúmirigy, vese, velő), szardínia, édesvízi halak, húsok, szárazhüvelyesek. A nyersanyagok purintartalma csökkenthető előfőzéssel (sütés, párolás előtt), főzéssel (a főzőfolyadék ekkor nem kerül elfogyasztásra), a főzőlé leöntésével. A kioldódott purin miatt nem javasolt az erőleves, a húsleves, a halászlé, a kocsonya, a sült húsok szaftjának fogyasztása. A lúgos vegyhatású vizeletet eredményező táplálékokat javasolt az étrendbe beiktatni, mert a bázikus közegben a húgysav nehezebben csapódik ki. Jó hatásúak a citrusos italok és az alkalikus ásványvizek (Salvus, Parádi, Balfi), melyekből napi 2-3 dl javasolt. A húgysavkövek képződésének megelőzésben a fekete ribizlilé rendszeres fogyasztása is segíthet. Az alkoholos italok fogyasztása kerülendő.

Kalcium-foszfát kő

 A savas kémhatású vizeletet eredményező táplálékok fogyasztása javasolt, mivel a foszfátkő keletkezésekor a vizelet lúgos kémhatásúvá válik. Kerülendők a nagy foszforsavtartalmú italok, például a kóla. A vizelet savas vegyhatását eredményező nyersanyagok, élelmiszerek közé a következők tartoznak: hús, húskészítmény, hal, szárnyas, kagyló, tojás, sajtok, szalonna, földimogyoró, dió, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, reggeli gabonapelyhek, főtt tészták, rizs, lencse, kukorica, szilva, ringló, áfonya. A semleges vegyhatású vizeletet eredményező nyersanyagok (vaj, margarin, olajok, cukor, cukorkák, méz, kávé, tea) is fogyaszthatók. A vizeletet lúgosító hatású, emiatt a kalcium-foszfát tartalmú vesekő esetén kerülendő élelmiszerek a következők: tej, tejtermékek (a vaj, sajtok kivételével), mandula, gesztenye, kókusz, főzelék- és zöldségnövények, (a lencse, kukorica kivételével), gyümölcsök (a szilva, ringló, áfonya kivételével), csokoládé.

Cisztinkő

A bőséges folyadékfogyasztás (3-4 liter/nap), a lúgos vegyhatású vizeletet eredményező táplálékok és a csökkentett nátriumtartalmú étrend segít megelőzni a cisztin kristályosodását. Az állati fehérjék, különösen a nagy metionin- és ciszteintartalmú (nem csak állati eredetű) élelmiszerek fogyasztásának korlátozása javasolt: tej, túró, sajt, tojásfehérje, hal, csirkehús, tojás, bab, lencse, rizs, kakaó, káposzta, karfiol, kelbimbó. A túró és sajt helyett a joghurt, kefir, időnként a sovány tejföl és ritkábban a tejszín fogyasztható. A citrusos (narancs, citrom, lime) italok, friss paradicsomlé, dinnye fogyasztása segíthet a vizelet lúgosításában.

Struvitkő

Az ammóniumot, magnéziumot, foszfátot tartalmazó ún. struvitkövek általában húgyúti fertőzések következtében, többnyire a nőknél alakulnak ki. Bizonyos kórokozók (Proteus mirabilis, Pseudomonas, Klebsiella) ammóniumot (és szén-dioxidot) termelnek (ezáltal alkalikussá válik a vizelet), amely nagy koncentrációban kedvez a struvitkő keletkezésének. Megelőzése érdekében a húgyúti gyulladások megelőzése a cél, mivel ezt könnyebb elérni, mint a kiújulása ellen küzdeni. Ha már kialakult az állapot, a vizelet savanyítása és állandó hígan tartása, a tej és tejtermékek (kivéve a sajtok) fogyasztásának mellőzése, a főzelékfogyasztás korlátozása javasolt. A tőzegáfonyából készült teák hasznosak lehetnek a húgyúti fertőzések kezelésében.

A már orvosilag diagnosztizált összetételű vesekő/vesekövek típusának megfelelő étrend konkrétabb összeállítása érdekében szakképzett dietetikussal történő konzultáció javasolt, mivel az egyéb egészségi tényezők, az életmód és egyéni érzékenységek módosíthatják és kiegészíthetik az itt leírt javaslatokat.

Irodalom:

Figler M., Kubányi J. (szerk.): Dietetika a háziorvosi gyakorlatban. SpringMed Kiadó, Budapest, 2015.

Táplálkozási Akadémia Hírlevél 11. évfolyam, 2. Szám – 2018. február Vesekőbetegség. URL: https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2018/02/taplalkozasi_akademia_hirlevel_2018_02_veseko_180222.pdf

Kukovics S. (szerk.): A tej szerepe a humán táplálkozásban. In: Schmidt J., Szász-Győző Zs.: A tej és tejtermékek szerepe a vesebetegek étrendjében. Melániai Kiadói Kft., Budapest, 2009.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Étrendi tanácsok epekövesség esetén Étrendi tanácsok epekövesség esetén
A megfelelően összeállított diéta segítheti az epekő okozta panaszok és a tünetek enyhítését, vagy akár az ebből eredő rosszullétek, görcsrohamok megelőzését is. Az ajánlott és a kerülendő élelmiszerek, ételek köre nagy fokú egyéni eltéréseket mutathat, így fontos a személyre szabott étrendtervezés.
Schmidt Judit
A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges étrend alappillére A kiegyensúlyozott folyadékfogyasztás, mint az egészséges étrend alappillére
Mindannyian tudjuk, hogy víz nélkül nincs élet és a szomjazást kevésbé bírjuk, mint az éhezést. Kevésbé vagyunk tisztában a túl sok és a túl kevés folyadékfogyasztás lehetséges hatásaival.
Schmidt Judit
Fehérje vagy protein? Fehérje vagy protein?
A növényekben is van fehérje, nemcsak a húsban? Bizony, sőt, a címben jelzett két szó is ugyanazt jelenti.
Schmidt Judit