Szerző: Schmidt Judit | Lektor: Dr. Biró György

Étrendi tanácsok epekövesség esetén

A megfelelően összeállított diéta segítheti az epekő okozta panaszok és a tünetek enyhítését, vagy akár az ebből eredő rosszullétek, görcsrohamok megelőzését is. Az ajánlott és a kerülendő élelmiszerek, ételek köre nagy fokú egyéni eltéréseket mutathat, így fontos a személyre szabott étrendtervezés.

Az epekőbetegség nőknél körülbelül kétszer olyan gyakran fordul elő (kb. 15%), mint a férfiaknál (kb. 7,5 %). Gyakori a májcirrózisban és Crohn-betegségben szenvedőknél (25-30%), az életkor előrehaladtával pedig még inkább. Megkülönböztetünk koleszterin- és kevert köveket, ill. bilirubin (pigment) köveket.

Mi lehet az oka?

A kőképződés kialakulásában több tényező is szerepet játszik, ide tartozik például az epe pangása (az epehólyag lelassult mozgása, elnyújtott ürüléssel) vagy tökéletlen ürülése. A koleszterinkövek képződését örökletes tényezők („epeköves családok”), a női nem, a várandósság, ösztrogéntartalmú készítmények szedése, az életkor és bizonyos táplálkozási szokások fokozzák. Utóbbiak közé a többlet energia-felvétel (elhízás), a fokozott cukor- és zsírbevitel, a rostszegény táplálkozás, az éhezés, a parenterális táplálás, a különböző fogyókúrák tartoznak.

Mi az étrend célja?

Az étrend összetételét az határozza meg, hogy milyen a beteg állapota, az epekő (epekövek) görcsöt okoz(nak)-e vagy éppen nyugalmi szakaszban van(nak) és nem jelentenek kellemetlenséget. Emellett a bevezetőben már említett egyéni különbségek is meghatározóak, mert ettől függ az, hogy mit tolerál a beteg, mit nem. Az étrend célja, hogy helyreállítsa a megfelelő tápláltsági állapotot (például túlsúly, elhízás esetén), fedezze az egyéni folyadék- és ásványianyag-szükségletet, visszaállítsa a normál emésztési folyamatot, tehermentesítse az emésztőrendszert, csökkentse a tüneteket és a fájdalmat, valamint megelőzze a további epekőképződést.

Ajánlott nyersanyagok, ételek

Az étrend felépítése a görccsel járó és a panaszmentes időszakban lényegesen eltér egymástól. Görcsroham, erős fájdalom, valamint az ehhez kapcsolódó étvágytalanság, hasmenés, hányinger esetén fokozatosan felépített diéta javasolt, amely a kezdeti, rövid ideig tartó koplalástól (megfelelő mennyiségű – cukormentes - folyadékpótlás mellett) indul, s először a szénhidrátban gazdagabb (de zsírmentes) alapanyagok, majd a sovány fehérjeforrások, legvégül a zsírban gazdagabb táplálékok bevezetését jelenti. Az egyes szakaszok hossza is eltérhet betegenként.

Az epepangás elkerülése érdekében a gyakori, kisebb mennyiségű étkezés, javasolt. Egyénileg eltérő, hogy mely étel milyen hatást vált ki, de az itt felsorolt alapanyagok általában a legtöbb epebeteg esetén panaszmentesen fogyaszthatók: másnapos, nem friss kenyér, zsemle, kifli, háztartási keksz, rizs, búzadara, burgonya, sárgarépa, tök, alma, sovány húsok (csirke, hal, pulyka, sertés, marha, borjú), gépsonka és egyéb sonkafélék (pl. csirkemell felvágott, pulyka java), kefir, joghurt, túró, sovány sajtok.

Kerülendő nyersanyagok és ételkészítő eljárások

A következő lista azokat a nyersanyagokat és ételkészítő módszereket tartalmazza, amelyek a legtöbb epebeteg esetén panaszt okoznak, emiatt nem javasoltak: friss kelt tészta, hajtogatott, vajas leveles készítmények, szárazhüvelyesek (bab, lencse, sárgaborsó, csicseriborsó, szója), zsíros, tejfölös mártások (majonéz, tartár), tejszín, túlérett sajtok, füstölt húsok és húskészítmények, zsíros húsok( zsíros sertés és marha, kacsa, liba), hurka, kolbász, szalámik, disznósajt, tepertő, velő, szalonna, rántotta, bő zsiradékban sült ételek (rántott hús, rántott sajt, hasábburgonya, fánk, lángos), erős, csípős fűszerek (csípős paprika, bors, chili, erős mustár, torma), bár egyes fűszerek szárítva nem, csak friss állapotban váltanak ki panaszt (pl. tárkony, bazsalikom, oregánó), nyers és pirított hagyma, erősre főzött tea és kávé, szénsavas italok, túl hideg vagy túl forró italok, csokoládé, kakaó cukor, alkoholos italok, aromásabb gyümölcslevek (ananász, mandarin). A rostdúsabb, puffasztó zöldségek, főleg nyersen (pl. kelkáposzta, brokkoli, kelbimbó, fejes káposzta, karfiol, karalábé, retek, torma, paprika, paradicsom) általában problémásak. A húsokról célszerű eltávolítani a bőrt és a látható zsiradékot, kerülni kell a zsiradékok hevítését, a magyaros alappal készülő ételeket (a hagyma olajon, zsíron történő pirítását).

Egyéni érzékenység függvényében fogyasztható alapanyagok

Számos olyan alapanyag, élelmiszer létezik, amelyek esetében nem lehet általánosan kijelenteni, hogy javasoltak vagy kerülendők-e, mivel (ahogy arra már kitértünk) egyénileg eltérő a hatásuk. Ide tartoznak a zöldségek, gyümölcsök (különösen az apró magvasok, például az eper, málna, ribizli, szőlő), a tej, tejeskávé, tojás (a sárgája nem javasolt, de ételkészítéshez, lazításhoz kis mennyiségben felhasználható), vaj, margarin, az aromás fűszerek. Egyes gyümölcsök, zöldségek esetében a hámozás segíthet a panaszok elkerülésében (pl. az uborkánál).

A személyre szabott étrend felépítésében az egyéb társbetegségek, állapotok figyelembe vétele is fontos, emiatt javasolt az egyéni dietetikai konzultáció igénybe vétele.

Irodalom:

Figler M., Kubányi J. (szerk.): Dietetika a háziorvosi gyakorlatban. SpringMed Kiadó, Budapest, 2015.

Figler Mária (szerk.), dr. Polyák Éva, Breitenbach Zita, Szekeresné Dr. Szabó Szilvia: Klinikai és gyakorlati dietetika - Az élettudományi-klinikai felsőoktatás gyakorlatorientált és hallgatóbarát korszerűsítése a vidéki képzőhelyek nemzetközi versenyképességének erősítésére. Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest, 2015. URL: https://www.etk.pte.hu/public/upload/files/Palyazati_iroda/elnyert/Klinikai_es_gyakorlati_dietetika.pdf

Epebetegek étrendje. https://nutricia.hu/dietatar/epebetegek-etrendje/

KAPCSOLÓDÓ cikkek

Magas vérnyomás Magas vérnyomás
A vérnyomás az a nyomást, amit a vér fejt ki az erek falára. Egy hányadossal jellemezzük, a felső, ún. szisztolés érték azt mutatja, hogy a szív összehúzódásakor, a szisztoléban mekkora nyomás alakul ki, a második a szív elernyedésekor, diasztole alatt létrejövő nyomás. (A leggyakrabban használt elektromos vérnyomásmérők a pulzusszámot is mérik.) A vérnyomás mértékegysége a higany-milliméter (Hgmm). Az optimális vérnyomása 120/80 Hgmm érték, magas vérnyomásról 140/90 Hgmm felett beszélünk.
Dr. Nebenführer Zsuzsa
Zsírok, olajok szerepe és beépítése az egészséges étrendbe Zsírok, olajok szerepe és beépítése az egészséges étrendbe
A különböző zsiradékok és nagy zsírtartalmú élelmiszerek egészségünkre gyakorolt hatásai – főként a szív- és érrendszeri betegségek vonatkozásában – egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a táplálkozástudományban. Cikkünkben a zsírok, olajok egészségünkre gyakorolt hatásairól szeretnénk bővebb képet adni.
Kiss-Tóth Bernadett
A cukorbetegség kockázatát csökkentő étrendi tényezők A cukorbetegség kockázatát csökkentő étrendi tényezők
A cukorbetegek száma Magyarországon is egyre növekvő tendenciát mutat, főként az életmóddal befolyásolható 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőket illetően. Számos olyan funkcionálisnak nevezett vagy annak tekinthető nyersanyag ismert, amely kedvező hatást fejt ki a vércukorszintre.
Schmidt Judit