Szerző: Bartha Kinga | Lektor: Schmidt Judit

Mit ehetsz, ha gluténérzékeny vagy?

A fejlett országokban a lisztérzékenység minden századik embert érinti, hazánkban minden nyolcvanötödik 3-6 éves gyermeknél állapítják meg.

Mi a gluténérzékenység?

Orvosi nevén coeliakia (cöliákia), olyan öröklött tényezőkön alapuló bélbetegség, amelyben a szervezet egy környezeti ok hatására a saját szöveteit támadja meg, a vékonybél bolyhainak pusztulását okozva, ami számos gyomor-bél rendszeren kívüli tünettel és egyéb társbetegségekkel jár együtt. A környezeti kiváltó ok a gabonafélékben található glutén nevű fehérje (ezt sikérnek is nevezzük), amelynek kizárásával a kóros folyamat leáll, és a tünetek megszűnnek, de mivel az állapot nem gyógyítható, az életen át tartó diétának kulcsfontosságú szerepe van az egészség megőrzésében.

Miből gyaníthatod, hogy gluténérzékeny vagy?

A lisztérzékenység tünetei a következők lehetnek:

  • krónikus hasmenés,
  • nagy tömegű, világos, zsírfényű, bűzös széklet,
  • étvágytalanság,
  • fogyás,
  • puffadt, vékony falú has (pókhas),
  • hossz- és súlynövekedésben való elmaradás.

Ezen kívül állandó fáradtság, bőr- és idegrendszeri tünetek, valamint tápanyaghiány tünetei is jelentkezhetnek.

A pontos diagnózis meghatározásához laboratóriumi vizsgálat (vérvétel), vékonybélből vett szövetminta szükséges, valamint a glutén étrendből való kizárásával a tünetek javulása figyelhető meg. Önállóan azonban ne kezdj diétázni, mivel a vizsgálatok előtt megkezdett gluténmentes étrend módosíthatja az eredményeket!

shutterstock.com

Első teendő a lisztérzékenység kimutatása után

Az orvosi diagnózis felállítása után elengedhetetlen a dietetikussal való konzultáció. A szakemberrel történő személyes konzultáció során lépésről lépésre, részletesen megbeszélitek, hogy melyek azok az ételek, élelmiszerek, amelyek glutént tartalmaznak, mire érdemes odafigyelned az étrend összeállításakor, mivel helyettesíthetők a hagyományos, glutént tartalmazó termékek, hol lehet gluténmentes termékeket beszerezni, valamint további praktikákat is megtudhatsz a mindennapokhoz.

Glutént tartalmazó ételek, élelmiszerek, termékek

A glutén a gabonafélékben található, pontosabban: búza*, rozs, árpa, zab és tönköly, kamut, valamint az ezek keresztezésével előállított magok és abból készült termékek (kenyér, péksütemények, tészta, pizza, sós és édes sütemények, stb.), a magok pelyhesített változata (müzlik, reggelizőpelyhek), a gluténliszt, valamint a maláta és a malátakivonat (például a sör) is.

* A „búza és búzaeredetű termékek” a következők:

  • búzaliszt
  • búzakorpa
  • búzatöret
  • búzadara
  • búzacsíra
  • búzacsíraolaj
  • búzakeményítő
  • módosított búzakeményítőfélék
  • hidrolizált búzafehérje
  • búzafehérje alapú sütőipari térfogatnövelő szer

A fent felsorolt termékek fogyasztása tilos diagnosztizált gluténérzékenység esetén.

 

Fokozott figyelmet igényelnek a húskészítmények (felvágottak, konzervek), a zöldségkészítmények (savanyúságok), a gyümölcskészítmények (befőttek, lekvárok), a savanyított tejtermékek (ízesített joghurtok, kefir), a tejdesszertek, az egyes zsiradékok, a félkész- és késztermékek, az édesipari termékek (cukorkák, rágógumi), valamint az alkoholos italok. Ezek az élelmiszerek gluténtartalmú alapanyagból készülhetnek, vagy adalékanyagként glutént tartalmaznak, vagy az előállítás, tárolás során szennyeződhetnek gluténnel. Az étrend-kiegészítők és gyógyszerek is tartalmazhatnak glutént, ezeknek is fontos minden alkalommal ellenőriznd a csomagoláson az összetevők listáját, lehetőleg még a vásárlást megelőzően!

Mivel helyettesítheted a glutént tartalmazó ételeket, élelmiszereket?

Elsősorban gluténmentes élelmiszerekkel, amelyek gluténtartalma nem lehet több, mint 20 mg/kg az adott kiszerelési, fogyasztási egységre vonatkoztatva. Az élelmiszercímkén a „gluténmentes”, „gliadinmentes”, „lisztérzékenyek és cöliákiások is fogyaszthatják” kifejezéseket, és/vagy az áthúzott búzakalász jelet keresd!

A búza helyettesítésére a burgonya, rizs, kukorica, szója, köles, hajdina, sárgaborsó, bab, cirok, quinoa, amarant, teff, szezámmag, guar, lupin, lupinus liszt (Lupinus, csillagfürt), szentjánoskenyérfa-magliszt, sago, manióka, nyílgyökér, xantángumi, taragumi, agar-agar, sóskababgumi, tápióka készítményei alkalmasak.

Ma már számos boltban kaphatók gluténmentes lisztek, kenyérporok, süteményporok, kenyerek, péksütemények, sütemények, kekszek, pelyhek, száraztészták.

A legtöbb élelmiszer, nyersanyag természetes módon gluténmentes, ilyenek például a tőkehúsok, a tej, a vaj, a növényi olajok, a nyers gyümölcsök és zöldségek.

 

A dietetikus segítségével, az egyéni szükségleteknek (kor, nem, testalkat, egészségi állapot) megfelelően kialakított gluténmentes étrend fedezni tudja az egyéni szükségleteidnek, igényeidnek megfelelő mennyiségű energiát és tápanyagokat, így ugyanolyan vegyes, változatos és finom étrendet követhetsz, mint nem gluténérzékeny társaid.

Irodalom

Pálfi E.: Coeliakia. In: Figler M., Kubányi J. (szerk.): Dietetika a háziorvosi gyakorlatban. Budapest, SpringMed, 2015, 231-235

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége: A cöliákiáról és a gluténmentes étrendről. Táplálkozás Akadémia Hírlevél, 2014;7(11)

Juhász M., Kovács I.: Lisztérzékenyek kézikönyve. Budapest, SpringMed, 2012.

Academy of Nutrition and Dietetics: Celiac Disease: An Introduction.

KAPCSOLÓDÓ cikkek

A különböző lisztfajták felhasználási lehetőségei, egészségre gyakorolt hatásai A különböző lisztfajták felhasználási lehetőségei, egészségre gyakorolt hatásai
Egészen új megközelítésben ismertetjük a különféle liszteket, amelyek ezúttal – néhány kivételtől eltekintve – nem a megszokott alapanyagokból készültek.
Vincze-Bíró Andrea
A változatos gabonafogyasztás lehetőségei: a rizs szerepe és helye az étrendben A változatos gabonafogyasztás lehetőségei: a rizs szerepe és helye az étrendben
A rizs jelentősége a táplálkozásban vitathatatlan, hiszen a búza után a második legfontosabb gabonaféle. A világnépesség felének szolgál alapvető táplálékul. Különlegesebb változatai egyre ismertebbé válnak, azonban kevesen tudják, melyik mire jó. Cikkünkben a különböző rizsfajták világába kalauzolunk el, miközben azt is megtudhatod, hogy milyen előnyökkel jár e gabonafélék fogyasztása.
Vincze-Bíró Andrea
Az álgabonák, mint a gabonák helyettesítői Az álgabonák, mint a gabonák helyettesítői
Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet kapnak az álgabonák (pszeudocereáliák), amelyek a gabonaféléktől eltérően nem a pázsitfűfélék családjába tartoznak, de a gabonafélékhez hasonlóan alkalmazzák őket. Jellemzően nagy keményítőtartalmú, lisztes magvaikat hántolva vagy őrölve használják fel.
Vincze-Bíró Andrea
Táplálékallergia Táplálékallergia
Egyre több embert érint, bármely korban kialakulhat, és kiváltó tényezőinek skálája szinte végtelen: ez a táplálékallergia. A szervezet egy/vagy több allergén (ebben az esetben táplálékok vagy táplálékösszetevők) által kiváltott specifikus, reprodukálható, kóros immunreakcióját értjük ez alatt.
Kiss-Tóth Bernadett